Najstarší päťdesiatročný pavilón nemocnice totiž hygienicky ani priestorovo nevyhovuje súčasným požiadavkám na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Preto bol pripravený projekt centralizácie nemocnice v priestoroch polikliniky nachádzajúcej sa v strede mesta. Prácam na projekte centralizácie lôžkových oddelení v septembri 2003 predchádzalo zrušenie prenájmov, ktoré nesúviseli so zdravotnou starostlivosťou a uvoľnené priestory boli zrekonštruované pre odborné ambulancie do januára 2004. Celý projekt centralizácie lôžkových oddelení nemocnice poskytujúcich akútnu zdravotnú starostlivosť je rozplánovaný na roky 2003 až 2005 a v kapitálových výdavkoch bolo naň schválených v roku 2002 celkom 35 mil. korún.
Prvých 5 miliónov bolo vlani preinvestovaných prevažne na prípravné práce a vybudovanie technického zázemia - náhradného energetického zdroja, chladiacej miestnosti, kyslíkovej stanice, či elektrických rozvodov. „V tomto roku sme dostali ďalších 18 miliónov korún. Použili sme ich na 1. etapu prác, rekonštrukciu nedávno skolaudovaných priestorov pre lôžkové interné oddelenie s jednotkou intenzívnej starostlivosti a izbami pre pacientov. Tie určite posúvajú ponúkaný štandard pre pacientov na podstatne vyššiu úroveň, než na akú boli zvyknutí v doterajších priestoroch. Ďalším stavebne ukončeným oddelením je lôžkové detské oddelenie, ktorého priestory sú tiež s podstatne iným komfortom a celým zázemím oproti priestorom v starom pavilóne. Interné oddelenie sa presťahuje v prvý augustový týždeň a v priebehu ďalších dvoch týždňov sa do nových priestorov presťahuje aj detské oddelenie. Zostávajúce financie preinvestujeme v budúcom roku na rekonštrukciu a presťahovanie gynekologického a chirurgického oddelenia s operačnými sálami, ktorých technické zázemie je už pripravené,“ vysvetľuje Anton Kolačan dodávajúc, že pred dvoma týždňami dočasne presťahovali gynekologicko-pôrodnícke oddelenie na prízemie chirurgického pavilónu k operačným sálam. Tým sa uvoľní celá budova, mesto môže rozhodnúť o jej predaji a takto získané prostriedky sa použijú pri centralizácii nemocnice.
Riaditeľ nemocnice očakáva nielen zvýšenie úrovne poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov Bánoviec a priľahlého regiónu, ale tiež zníženie prevádzkových nákladov, aj keď najväčší efekt by sa mal prejaviť až po ukončení celého projektu. Zatiaľ iba odhaduje, že len presťahovaním interného a detského oddelenia by sa malo ušetriť stopäťdesiat až dvestotisíc korún mesačne, čo je pre nemocnicu významná čiastka.
Hoci budova polikliniky s plochou 900 m2 je porovnateľná s doterajšími priestormi nemocnice, nebudú sa sťahovať všetky oddelenia. Celý projekt predstavuje prepojenie činnosti neštátnych odborných ambulancií, primárnej ambulantnej starostlivosti, stomatologickej starostlivosti, spoločných vyšetrovacích zložiek, rýchlej lekárskej pomoci a dopravnej zdravotnej služby v jednom pavilóne aj s verejnou lekárňou, protetikou a ostatným zázemím. V doterajších priestoroch zostane pavilón liečebne dlhodobo chorých. Anton Kolačan pevne verí, že uvedenými zmenami sa podarí nielen vytvoriť, ale aj naplniť predpoklad na čo najefektívnejšie poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre občanov regiónu, ktorým takto zrekonštruovaná budova bývalej polikliniky bude slúžiť na požadovanej úrovni. Až po týchto zmenách budú v Mestskej nemocnici s poliklinikou v Bánovciach nad Bebravou rozmýšľať nad zateplením a úpravami budovy zvonka, či rekonštrukciou pavilónu liečebne dlhodobo chorých.