Ale na druhej strane môže kožu aj poškodiť. Stupeň poškodenia závisí od dĺžky expozície žiarenia a od dávky UV lúčov, ktorá môže byť rozličná, napr. podľa ročného a denného obdobia, podľa nadmorskej výšky, množstva vodných pár a exhalátov vo vzduchu atď.
Z hľadiska kožných zmien je dôležité dlhodobé vystavenie obnaženej pokožky UV žiareniu. Jedným z obranných mechanizmov kože je nepravidelné zhrubnutie, dochádza k zmnoženiu buniek produkujúcich kožný pigment melanín, čím sa na koži tvoria hnedopigmentové škvrny. Už dávnejšie je známe, že jestvuje určitá spojitosť medzi slnečným žiarením a kožnými nádormi. Toto platí obzvlášť v súčasnosti v súvislosti s intenzívnejším slnečným žiarením následkom postupného stenčovania ozónovej vrstvy. Ľudská koža má proti UV žiareniu vlastné obranné mechanizmy, ktoré ale nie sú nevyčerpateľné. Chcete stráviť pokojné leto? Tu je niekoľko užitočných rád:
- V čase medzi 11. – 15. hodinou sa treba pred slnkom chrániť. Pred škodlivými lúčmi sa neuchránime pod stromami, pretože sa odrážajú od vody, piesku a rôznych predmetov. Dokonca ani sklo nefiltruje ultrafialové lúče dokonale (napr. sklo automobilov prepúšťa 10 percent žiarenia).
- Zvláštnu pozornosť musia venovať svojej koži pri pobyte vonku ľudia užívajúci niektoré lieky, ktoré zvyšujú účinnosť UV žiarenia (sulfonamidy, tetracyklín – upozorní na to lekár pri ich predpisovaní).
Nezabúdajme najmä na deti, ktorých pokožka je asi desať ráz tenšia ako u dospelých. Treba im chrániť hlavu plátenným klobúkom, ruky košieľkou. Podobné pravidlá platia aj pre dospelých, najmä pre tých, ktorí majú na koži rôzne pigmentové fliačiky (tzv. materské znamienka)
- Chráňte si oči dobrými slnečnými okuliarmi.
- Ak chcete mať hnedšiu kožu, treba sa opaľovať postupne, pomaly.
Nevyhnutnosťou sa stalo používanie ochranných krémov proti UV žiareniu, ktoré by mali mať faktor 15-16. Tým, ktorí si chcú uchovať mladistvý vzhľad pokožky, pripomíname, že po každom spálení koža zostarne takmer o 6 mesiacov!
Pobyt na slnku a čerstvom vzduchu v prírode pomáha udržať a rozvíjať zdravie človeka. Len na človeku je, aby ho užíval s rozumom.