Zmluva bola podpísaná a gymnázium sa už malo sťahovať. „Ale situácia sa vyvinula inak,” hovorí prednosta bánovského mestského úradu Štefan Kobza. „V gymnáziu bude od budúceho školského roku pôsobiť nová školská rada i riaditeľ, a tí stanovisko zmenili. Gymnázium zostáva v pôvodnej budove. Úprimne poviem, narobilo nám to problémy, pretože nám zostala školská budova a dôvody tejto zmeny nám nie sú celkom jasné.”
Gymnázium sa nachádza v priestoroch, kde nemá telocvičňu, ani školskú kuchyňu s jedálňou a ani prístup pre prichádzajúce deti cez frekventovanú ulici nie je najvhodnejší. Vari aj preto pred dvoma rokmi v jednom z uvoľnených pavilónov spomínanej základnej školy umiestnili osemročné gymnázium. „V minulom školskom roku to boli štyri triedy a v práve ukončenom školskom roku šesť tried,” vysvetľuje prednosta a dodáva, že sa pokúsia budovu ponúknuť predovšetkým na školské účely. „Ak vhodného záujemcu nenájdeme, o jej osude musí rozhodnúť mestské zastupiteľstvo.“
Budova je medzi školami najstaršia, no nie všetko, čo je staršie, musí byť aj zlé. Má sedlovú strechu, klasicky vsadené okná, chodby a schodištia z brúseného terasového betónu, ktorý slúži už tridsaťpäť rokov a ešte aj bude slúžiť, má vlastnú kotolňu.
Prečo nakoniec nastal posun v predchádzajúcich dohodách? „Rozhodnutie sme zmenili preto, že ponúkaná staršia budova si vyžaduje viaceré rekonštrukcie. Keby peniaze boli, so sťahovaním problém nie je. Počet študentov sa ale stále znižuje, tak si pravdepodobne vystačíme aj s doterajšími priestormi,” zhodnotila situáciu nová riaditeľka gymnázia Elena Kacvinská. Bánovský poslanec Marián Bulík, zároveň aj poslanec Trenčianskeho samosprávneho kraja, nám potvrdil, že o tomto probléme sa na zasadnutí zastupiteľstva TSK nerokovalo, pretože materiál stiahli z rokovania. Vo vyjadrení sa napokon zhodol s tým, čo nám povedala riaditeľka gymnázia. Počet študentov stále klesá. Ak sa to nezmení, nakoniec môže byť ohrozená aj jeho existencia.