Dubnica nad Váhom – V dubnickej zbrojovke ZTS – ŠPECIÁL by malo prísť o prácu sto zamestnancov. Prvých 68 dostalo výpovede v minulom týždni, s ostatnými by sa mali rozlúčiť v júni a júli. V spoločnosti, ktorá vznikla pred šiestimi rokmi v procese transformácie štátneho podniku ZTS Dubnica nad Váhom, ide už o tretie hromadné prepúšťanie, keď v roku 2001 znížila svoj stav o 96 a v minulom roku o 117 zamestnancov. Na konci leta bude teda v zbrojnej výrobe, ktorá v časoch svojho najväčšieho rozmachu dávala v Dubnici prácu tisícom ľudí, pracovať už len 216 zamestnancov.
Ako nás informoval generálny riaditeľ Juraj Štefanec, číslo nahlásené úradu práce sociálnych vecí a rodiny bude treba splniť. „Všetkých nás to mrzí, lebo vidíme, ako sa nám pod rukami fabrika nejakým spôsobom stráca,“ povedal. Neľahkú situáciu v ZTS – ŠPECIÁL má na svedomí predovšetkým konkurz jej „matky“, ZŤS-Dubnica nad Váhom plus, a. s.,do ktorého sa dostala v apríli minulého roku. „Naše akcie sú predmetom konkurznej podstaty, a preto nám banky nie sú ochotné poskytnúť úver, do takejto spoločnosti absolútne odmietajú prísť aj prípadní zahraniční investori,“ vysvetľuje Juraj Štefanec. Druhou komplikáciou je fakt, že Armáda SR upustila od zamýšľanej modernizácie výrobkami dubnickej spoločnosti, respektíve modernizáciu odsunula za horizont roku 2009. V tejto situácii sa stala reštrukturalizácia spoločnosti na prevažne civilnú výrobu nevyhnutnou.
Za likvidačné označili prepúšťanie odborári. „Zamestnávateľ iba zopakoval hromadné prepúšťanie z októbra minulého roka, pričom opäť predkladá nedokonalú štruktúru prepúšťaných zamestnancov, ktorá nás dostáva ku dnu,“ tvrdí odborový predák Peter Pikna. Podľa neho spoločnosť ťahá so sebou príliš veľa „úradníkov“ zdedených v rámci „špeciálu“: „Keď chce spoločnosť podnikať výrobou, musí výrobu podporovať.“
Generálny riaditeľ Juraj Štefanec nespochybňuje názor odborového predáka Petra Piknu. „Možno keby on sedel na mojej stoličke a ja na jeho, mali by sme rovnako iné názory. Prepúšťanie robím pri najlepšom vedomí a svedomí a musím zohľadňovať aj názory mojich odborných riaditeľov a ďalších vedúcich,“ reagoval na slová Piknu. Ako ďalej zdôraznil z 246 zamestnancov, ktorých spoločnosť prepustila v minulých troch rokoch, bolo 106 technicko-hospodárskych pracovníkov, 91 režijných robotníkov a 49 výrobných robotníkov.
Všetci zamestnanci, ktorí Špeciál opúšťajú, sú „starí ZŤS-kári“ pracujúci vo fabrike dvadsať a viac rokov. Nových pracovníkov spoločnosť od svojho vzniku totiž v podstate ani neprijala. To, že pre starších ľudí, väčšinou niekoľko rokov pred dôchodkovým vekom, bude problémom nájsť si druhé zamestnanie, vie aj riaditeľ Štefanec. „Je nám to ľúto, sú to ľudia, ktorí tu nechali zdravie, odrobili tu najkrajšie roky života a my dnes pre nich, okrem toho, že im ponúkame odstupné v zmysle zákona a poďakujeme za odpracované roky, nemáme nič.“ Podľa neho však všetci dostanú v zmysle zákona odstupné. „Chceme sa ako manažment pozrieť týmto ľuďom čestne do očí, chceme mať čisté svedomie, že sme si splnili všetko, čo nám zákon a Kolektívna zmluvaukladali.