Dubnica nad Váhom - ad Váhom v roku 1999 iniciovali mladí i starší obyvatelia, ktorí vnímali, že v ich meste absentuje starostlivosť o históriu. O činnosti tejto spoločnosti sme sa porozprávali s jej prezidentom Tomášom Roháčom.
"Hneď na začiatku naše snaženie vyústilo do organizovania prednášok o histórii mesta a zhromažďovania dobových materiálov do múzea. Chceli sme ho zriadiť v dubnickom kaštieli. To sa nám zatiaľ nepodarilo, pretože finančné prostriedky sú zatiaľ veľmi obmedzené. Preto sme sa nakontaktovali s riaditeľkou Trenčianskeho múzea Katarínou Babičovou. Prisľúbila nám, že navýšia rozpočet a u nás si zriadia pobočku."
Koncepcia by mala byť pripravená a múzeum zriadené od 1. júla 2002. Zatiaľ priestory budú vymedzené v dubnickom Dome kultúry.
"V tomto období sa zriaďujú zbierky, hľadáme exponáty. Prostredníctvom vlastných aktivít oslovujeme Dubničanov, aby k mestu získali vrelejší vzťah a poznali všetky historické fakty, aby si nemysleli, že Illeszházyovci boli Maďari, ktorých nebudeme podporovať," vysvetľuje študent Akadémie múzických umení, prezident spoločnosti Tomáš Roháč s nádejou, že v Dubnici sa dajaké peniažky nájdu a vzťah voči ich iniciatívam sa ešte zlepší nástupom nového primátora, ktorý pred časom bol tiež členom spoločnosti.
"Zatiaľ vlastnú činnosť financujeme z projektového grantu PHARE udeleného Nadáciou pre podporu občianskych aktivít na projekt História Dubnice v budúcnosti. Lokalitu sme rozšírili o viacero miest v Trenčianskom kraji, veď Trenčín, Trenčianske Teplice, Dubnica nad Váhom majú úžasnú históriu a sú navzájom prepletené." nadchýna sa Tomáš Roháč a jedným dychom dodáva, že kultúrne pamiatky v meste sú v dezolátnom stave a trápi ich, že dubnický kaštieľ, najväčší na Slovensku, pre zaujímavosť, má 365 okien a 141 miestností, by si zaslúžil viac pozornosti aj od Ministerstva kultúry SR. Toto sa zrieklo investovania do objektu a prenechalo ho mestu. A to zostalo "na holičkách", pretože peňazí niet.
"Azda by sme aj získali peniaze od zahraničného investora, teda myslím z grantov. Vítaná bude užšia spolupráca s mestom, ktoré by prispelo na založenie iným majetkom." hľadá riešenie katastrofálnej situácie Tomáš Roháč.
Majú šikovného maliara a ten postupne robí kópie obrazov Illeszházyovskej rodiny, ktoré z dubnického kaštieľa zachránil bývalý riaditeľ Trenčianskeho múzea Štefan Pozdišovský a tie sa pripravujú do dubnického múzea. Pozornosť si zaslúži aj zanedbaný mestský park. Toto všetko čaká na obetavých členov Spoločnosti Baltazára Magina, ktorí si predsavzali vrátiť históriu Dubnici nad Váhom.
-ksja-