Soblahov - O soblahovských štvorčatách Paulínke, Filipkovi, Martinkovi a Samkovi zo Soblahova sa už popísalo viac než dosť. Podľa ich mamičky Jany Jandovej, publicita mala svoje výhody i nevýhody. Pomohla im pri otázke riešenia nového bývania, aj keď nie na sto percent. Po narodení detí vyzeralo všetko veľmi sľubne a nádejne. Rodine Jandovej sa v apríli 2000 ozvala nemenovaná firma z Banskej Bystrice, ktorá im ponúkla výstavbu rodinného domu. V pláne bol jednopodlažný dom "Štandart", určený na bývanie 3-4 člennej rodiny . "Táto ponuka nás veľmi potešila," hovorí J.Jandová. "Pozemok sme síce mali, ale brzdil nás nedostatok finančných prostriedkov. Otázku bývania riešilo Ministerstvo spravodlivosti SR tým, že nám poskytlo 500-tisíc korún a prostredníctvom sponzorov zabezpečilo výstavbu suterénu rodinného domu. Stavebné práce začali koncom augusta 2000." Pomoc však prišla aj z iných strán. Obecný úrad Soblahov im zriadil účet, na ktorý finančne prispievalo Združenie miest a obcí Slovenska , viaceré organizácie i občania. Celkovo sa vyzbieralo okolo 200-tisíc korún. Mesto Trenčín prispelo sumou 50-tisíc korún. "Účet pre nás zriadil aj môj zamestnávateľ Okresný súd v Trenčíne, na ktorý prispievali súdy z celého Slovenska. Išlo o sumu 80-tisíc korún," spomína na obdobie spred dvoch rokov J.Jandová.
Prišli problémy
"Na jeseň mala nastúpiť spomínaná firma z Banskej Bystrice, s ktorou sme podpísali zmluvu, nie však o financovaní ale len o dodávke materiálu na hrubú stavbu. My sme si museli platiť robotníkov, ešte aj doprava bola na nás. Podľa hodnotenia stavebného dozoru sa k 17.11.2000 do výstavby domu investovalo okolo 800-tisíc korún. Na jar 2001 sa malo pokračovať osádzaním okien, banskobystrickej firme sa to však zdalo byť príliš drahé. Vtedy nám povedali, že majú finančné problémy a práce sa tým zastavili."
Po nedodržaní zmluvných podmienok (zmluva s nimi mala vypršať 31.12.2010), si rodina Jandových na pomoc zavolala právnikov, tí sa však vyjadrili v tom zmysle, že ide o všeobecnú zmluvu, ktorá majiteľôvi firmy nevyhradzuje jeho práva a povinnosti. Po nedodržaní zmluvných podmienok zo strany banskobystrickej firmy si na vlastné náklady i použitím finančných prostriedkov zo spomínaných účtov urobili vnútorné omietky, zaviedli elektrinu, rozvody... Práce sa skončili na jeseň 2001 kvôli nepriaznivému počasiu. "Veľa ľudí si vtedy myslelo, že sa na dom chodíme len pozerať, že my len sedíme a druhí robia. Museli sme prejsť veľmi ťažkým obdobím, veľa ľudí nám závidelo, väčšina však pomohla morálne i finančne, za čo sme im veľmi vďační."
Už teraz treba väčší
Už viac ako rok sa teda vo výstavbe domu s obytnou plochou 52 metrov štvorcových nepokračuje. J.Jandová však tvrdí, že vzhľadom na malé priestory vo vnútri domu by sa blízkej budúcnosti malo začať s budovaním podkrovia, pričom by chceli využiť finančné prostriedky zo stavebného sporenia. Projekt už majú hotový, pri dodávke materiálu im pomocnú ruku podala nemenovaná firma. "Vnútorné priestory sú pre sedem ľudí naozaj malé. Mali by tam byť dve detské izby, spálňa a kuchyňa spoločne s jedálňou alebo obývačkou. Aj preto sme sa rozhodli vybudovať podkrovie. Dá sa povedať, že rozmerovo je naše terajšie bývanie v rodičovskom dome porovnateľné s bývaním, ktoré by sme mali v novom dome." To kedy bude kompletne dokončený je zatiaľ vo hviezdach a nevie to ani 7-členná rodina zo Soblahova. "Deti už nie sú žiadne bábätká, majú dva roky a treba myslieť aj na ich budúcnosť. To, kedy sa však do nového domu nasťahujeme, si naozaj netrúfam povedať," povedala J.Jandová.
RASTISLAV SAMÁK