Africké šelmy, krokodíly, opice, ťavy, medvede či dokonca dikobrazy – všakovaké druhy týchto exotických zvierat mali možnosť vidieť všetci tí, ktorí minulý týždeň zavítali na Ostrov do Trenčína, kde rozprestrel svoj stan najväčší a najznámejší český cirkus Aleš. Cirkusanti, ktorí pod hrad Matúša Čáka zavítali už po piaty raz, majú za sebou už polročné cestovanie po Slovensku, na jeseň opäť zamieria naspäť do Čiech..
Artisti v Monte Carle
„Na Slovensku, na rozdiel od našich západných susedov, nie je žiaden cirkus. U nich má táto forma zábavy už viac ako 120-ročnú tradíciu, aj preto v Čechách v súčasnosti funguje 35 cirkusov,“ hovorí slovenská manažérka cirkusu Aleš Ing. Jana Pustayová, kde pracuje viac ako 40 ľudí, z toho 25 artistov. Z nich je určite výnimočná artistická skupina manželov Lánikovcov, ktorí majú nádherné výškové akrobatické vystúpenie a sú jedni z mála českých artistov, ktorí zavítali na cirkusový festival do Monte Carla, kde chodí len svetová špička.
Cirkus, to sú však hlavne zvieratá, ktoré dokážu pobaviť deťúrence naozaj nápaditými a vtipnými scénkami. Ako napríklad malé opičky Hurvínek, Matísek a Latina – vďačné cirkusové zvieratá, ktoré rady robia kotrmelce, behajú s fúrikmi, pohadzujú si loptičky... „Výcvik je u každého zvieraťa špecifický,“ hovorí manažérka cirkusu, kde chovajú 60 rôznych zvierat. Zvláštnosťou cirkusu sú krokodíly či dikobrazy. „Lamy sú rýchle, energické, rady skáču, behajú, veľmi dobre sa pracuje s koňom. Najťažšie je to s kozou, tá keď sa zatne, nedostaneme ju nikam,“ smeje sa J.Pustayová. „S dikobrazmi nerobíme nič náročné, ale dokážu vyliezť na šmykľavku a spustiť sa dole či prejsť po drevenej latke...Sú to kúsky, ktoré sa trénujú vkuse aj dva roky, než sa dostanú do manéže.“
Lama - Šakira
Väčšina zvierat je mierumilovných, stane sa však, že ich občas niečo podráždi a začnú sa správať čudne. „Na diváka zatiaľ žiadne zviera nezaútočilo. Raz, keď bolo veľmi teplo sa medvede vytrhli ošetrovateľovi a zamierili si to rovno do vody. Ťava alebo koza si chcú tiež občas pobehať, ale nezaútočia. Nebezpečné je to len vtedy, ak majú mláďatá. Veľmi veľa zvierat sa rodí priamo v cirkuse, rovnako, ako ešte len päťdňová lama Šakira. Ktorá dostala meno známej svetovej speváčky. Keď sú zvyknuté na ľudí, prostredie, vtedy je drezúra s nimi potešením.“
Raritou sú africké levice
Raritou cirkusu sú určite tri africké levice, inak levy púšťové. Podľa manažérky takéto šelmy chová veľmi málo cirkusov. Mierumilovné jednoročné levíčatá okrem iného skáču cez prekážky i cez ohnivé kruhy... Stará sa o ne vrhač nožov – Aleš. Vystúpeniu, pri ktorom ľuďom tuhne krv v žilách, sa venuje už 30 rokov, pričom cvičiť začal už ako 11-ročný. „Je to síce nebezpečné, no pre divákov aj veľmi krásne a vzrušujúce,“ dodáva manažérka. Zaujímavé vystúpenia majú i hltači ohňov – fakíri, aj so svojimi klincovými kobercami.
„Cirkusy nezaniknú“
Aj keď doba je zložitá a ekonomické podmienky čoraz náročnejšie, J. Pustayová sa o budúcnosť cirkusantov neobáva. „Cirkus vznikol už v starom Ríme, bol vždy v rôznych obmenách, ale vždy prežil. Počet cirkusov v budúcnosti možno poklesne, ale to je len pre dobro cirkusového života. Horšie odpadnú a nahradia ich len tie dobré.“
Rastislav Samák