stretli na poslednom preddovolenkovom zasadnutí, aby prekontrolovali plnenie uznesené z predchádzajúceho obdobia, vypočuli si informáciu o prechode kompetencií na úseku sociálnych vecí, zdravotníctva a školstva a prerokovali správu o súčasnej situácii v strednom školstve, sociálnych zariadeniach v našom samosprávnom kraji ako i informáciu o príprave Programu sociálneho a ekonomického rozvoja Trenčianskeho samosprávneho kraja.
V preberaní sociálnych zariadení do pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja momentálne výraznejšie nedostatky nejestvujú a Ľuboš Savara situáciu považuje za podobnú ako v školstve. Teda - počas nasledujúcich dní a týždňov riaditelia týchto zariadení postupne prídu na Úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja v Trenčíne podpisovať protokoly. „Ak nastane problém, sme pripravení vyriešiť ho.“ presvedčivo tvrdil poslanec.
Rozhodujúca spolupráca
V skutočnosti ide o dvadsaťštyri sociálnych zariadení, teda domovy dôchodcov, prechádzajúce z pôsobnosti krajského úradu na samosprávny kraj. Do počtu sú započítané aj štyri, spomínané v súvislosti s odmietavým postojom obcí prevziať ich do vlastnej pôsobnosti najmä preto, že poskytujú starostlivosť starým ľuďom zo širšieho okolia, teda nielen vlastným občanom. Ide o Domov dôchodcov v Hornom Sŕni, Beckove, v Hornej Maríkovej a Papradne. „Na základe vzájomnej dohody a spolupráce so samosprávou, krajským úradom a úradom samosprávneho kraja sme rozhodli, že od 1. júla aj tieto zariadenia budú podliehať do pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja.“ dodal poslanec Ľ. Savara.
Situácia nie je beznádejná
Podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefana Štefanca približne tridsať percent škôl bude mať uzavretý delimitačný protokol v termíne ale s určitým dodatkom. Na názor sme sa spýtali aj vedúceho odboru školstva, športu a kultúry Trenčianskeho samosprávneho kraja PaedDr. Milana Poláka: „Myslím si, že delimitácia sa realizuje nerušene, nedovolím si však odhadnúť, koľko škôl bude potrebovať dlhší čas na doriešenie jestvujúcich problémov. V zriaďovacej pôsobnosti máme sedemdesiatpäť škôl a školských zariadení. Situácia je veľmi priaznivá. Treba si uvedomiť, že na rozdiel od iných, delimitujeme stredné školy vo veľmi dobrom stave. Na Slovensku s Bratislavským a Trnavským samosprávnym krajom tvoríme trojicu, kde financovanie i riadenie školstva malo vysokú úroveň. Žiaľ, nie všetko pozitívne sa nám vrátilo. Pri rozdeľovaní finančných prostriedkov situácia išla tak ďaleko, že oproti iným krajom sme dostali menej, ako nám patrilo. Napríklad Žilinský, Banskobystrický, Prešovský, Nitriansky a Košický kraj získali plných päť percent zo spomínaných finančných prostriedkov. My, z požadovaných osemdesiat miliónov, máme len šesťdesiatpäť. Na tovary a ďalšie služby, čiže na prevádzkovanie, sme nedostali nič. Napriek tomu si myslím, že ustanovenia zákona o verejnej službe naplníme a podarí sa nám pokryť nárokové položky na mzdy. Zložitejšia je situácia s osobnými príplatkami, no, nevnímam ju s beznádejou. Na krajskom úrade zostala rezerva na mzdy. Po dôkladnejších prepočtoch do 15. septembra, ako stanovilo ministerstvo školstva, dokážeme zanalyzovať a pripraviť všetko tak, aby aj táto nároková položka - teda mzdy, bola vyriešená.“
Problematická zdravotnícka škola
Zaujímalo nás, či, v rámci delimitačného procesu, sa vyskytli problémy so školskými budovami. PaedDr. Milan Polák dodal, že v prípade stredných škôl je šestnásť nevysporiadaných objektov. Pretože niekde pozemky vlastnia mestá, obce, niekde školy sídlia v prenajatých priestoroch, riešenie si vyžaduje určitý čas.
„Ak máme hovoriť o problémoch, tie budú so zdravotníckou školou. Táto je delimitovaná z úrovne ministerstva zdravotníctva a rozpočet finančných prostriedkov na prevádzkovanie má výrazne poddimenzovaný. Napríklad, v minulom roku na tovary a ďalšie služby zo štátneho rozpočtu dostali 4,8 miliónov a na tento rok jej schválili iba 2,7 milióna, čiže o 2,1 menej, v rámci prerozdelenia prostriedkov dostávame 240-tisíc a k tomu ešte 130-tisíc korún príjmov, to skutočne nie je veľa a určite nepokryjú prevádzkové náklady. Okrem toho, škola sídli v prenajatých cirkevných priestoroch a jej ročný nájom je zhruba 720-tisíc korún. A práve tie sa platia z položky na prevádzku.“ vysvetľuje vedúci odboru školstva samosprávneho kraja a dodáva: „Iná situácia, je v prípade leteckého, či železničného učilišťa. Zriaďovateľom SOU letecko-opravárenského v Trenčíne, ako jediného tohto druhu na Slovensku, je Ministerstvo obrany SR a my budeme financovať prevádzkové a mzdové náklady.“
SOU železničné v Trenčíne patrí do inej kategórie. Toto je súkromné učilište a jeho zriaďovateľom je Správa železníc SR. Takže toto patrí pod rozpočtovú skladbu - súkromné a cirkevné školy.
Oľga Kajabová