stavitelia Trenčianskeho samosprávneho kraja často zdôrazňujú prepotrebnosť vybudovania zrýchlenej komunikácie spájajúcej Trenčín s Prievidzou a ďalej so stredným Slovenskom. O tom, ako sa v súvislosti s plánovaným diaľničným privádzačom zmenia aj dopravné podmienky v Bánovciach nad Bebravou a vyrieši sa terajšia už nevyhovujúca situácia, sme sa porozprávali s Ing. Rudolfom Jánošíkom, vedúcim oddelenia dopravy na Okresnom úrade v Bánovciach nad Bebravou.
„Áno, súčasťou diaľničného privádzača má byť vybudovaný aj obchvat Bánoviec nad Bebravou. Hovorilo sa o troch návrhoch na riešenie. V jednom prípade mal obchvat viesť medzi mestom v miestach kde sa nachádza bánovská SAD a mestskou časťou Biskupice. Tento úsek by si vyžiadal najnižšie náklady. Prekáža tu však vysadený sad a predstavitelia mesta tu pripravujú priestory na vybudovanie priemyselného parku. Zároveň by takto vedená komunikácia mesto rozdelila na dve časti.“ vysvetľuje Ing. Rudolf Jánošík.
Ďalší variant rieši situáciu tak, že komunikácia by smerovala až poza spomínanú mestskú časť Biskupice. S týmto návrhom sa stotožňuje aj bánovské mestské zastupiteľstvo a presadil sa na zapracovanie do mestského územného plánu ako i územného plánu Trenčianskeho samosprávneho kraja.
Posledný variant ráta s obchvatom vedeným poza sídlisko Dubnička a firmu Tatra Sipox, a.s. Tento návrh bol najnákladnejší a najdlhší. „V prípade diaľničného privádzača na Prievidzu pôjde o rýchlostnú komunikáciu ale ťažko ešte dnes povedať, či bude mať také parametre ako medzi Novákami a Prievidzou i keď som presvedčený, že dnešná situácia v doprave si vyžaduje veľkorysejšie riešenie, pretože sa prepravuje množstvo tovarov a osôb.“ konštatuje na záver Ing. Rudolf Jánšík.
Oľga Kajabová