Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Riaditelia veria, že zmena zriaďovateľa prinesie aj zmeny k lepšiemu

Anketa s riaditeľmi škôl pred začiatkom nového ško

Dva mesiace pokoja od školských lavíc ubehli ako voda (však školáci?) a druhým septembrom sa kolotoč na školách opäť rozkrútil. Pre žiakov a študentov to určite nebude ničím výnimočný školský rok, no pre riaditeľov škôl bude mať trochu inú, pre niektorých trpkú príchuť. Od 1.júla tohto roku prešli totiž stredné školy (mnohé z nich doposiaľ neoddlžené) pod nového zriaďovateľa – Vyšší územný celok Trenčianskeho samosprávneho kraja a základné školy pod mesto. Problémy, no hlavne finančné ťažkosti (najmä zadlženosť voči dodávateľom tepla a energií) tak prešli na ramená predstaviteľom nového zriaďovateľa. Ako bude prebiehať spolupráca so školami, nakoľko sa podarí vyriešiť aspoň časť problémov, to ukáže čas. V súvislosti s príchodom nového školského roka je však isté, že brány škôl nezostali zatvorené a žiaci a študenti tak mohli bez problémov zasadnúť do lavíc. Náš prieskum na niekoľkých stredných a základných školách v jednotlivých okresoch svedčí o tom, že problémy sú, no riaditelia veria, že aj v účinnej spolupráci s VÚC i mestom sa napokon vyvinú také pozitívne kroky na zabezpečenie ich bezproblémovej prevádzky a pravidelného toku finančných prostriedkov. Najviac sa obávajú problémov, ktoré môžu v priebehu roka vypuknúť, aj v súvislosti s neuhradenými faktúrami za dodávky tepla a energií.

Skryť Vypnúť reklamu

1. Ako je vaša škola pripravená na začiatok školského roka, aké sú nedostatky na škole a s akými problémami zápasíte?

2. Čoho sa v priebehu školského roka najviac obávate?

Mgr. Štefan Marcinek, riaditeľ Gymnázia Ľudovíta Štúra a Štátnej jazykovej školy v Trenčíne: „Na výučbu sme pripravení a aj napriek dlhom, problémy nemáme. Budujeme podkrovie, čo je dlhodobá akcia až do augusta 2003, momentálne je však na dva mesiace jej výstavba pozastavená.

V priebehu školského roka sa najviac obávame toho, že nebudeme mať peniaze na pokrytie nákladov na prevádzku školy. Čo sa týka učebných pomôcok, v tomto smere pomôžu rodičia a sponzori.“

Ľubomír Jandík, riaditeľ Obchodnej akadémie v Trenčíne: „Záujem o našu školu je, učiteľov máme dostatok, jediným problémom je, že bytové družstvo Tebys nás odmieta vykurovať, lebo sme nezaplatili faktúru za posledné štyri mesiace, keďže nebolo z čoho. Čiže od októbra tohto roka tak nemáme doriešené vykurovanie školy.“

Skryť Vypnúť reklamu

Ivan Trnka, Stredná priemyselná škola stavebná v Trenčíne: „Dlhy voči elektrárňam nie sú zaplatené a peňazí je tak málo, že len prežívame. Nemôžeme kupovať to, čo nutne potrebujeme a musíme pristupovať k náhradným riešeniam.

Najviac sa obávame, že nás energetici budú odpájať, ak nebudeme platiť. Doposiaľ nám nebolo poskytnutých toľko financií, aby boli náklady na energiu pokryté. Obávame sa len financovania prevádzky školy, ktoré bolo v minulosti podhodnotené.“

Mária Vilkovská, Stredná priemyselná škola odevná v Trenčíne: „Všetky prípravy na začiatok školského roka sme realizovali za pomoci sponzorov a rodičov – maľovanie spoločenskej miestnosti, prerábanie učební, vybudovanie grafickej dielne... Jeden z rodičov nám zabezpečil nákup nových šijacích strojov a žehliacej techniky. Sme oddlžení, peniaze na prevádzku sú, potrebovali by sme nejaké finančné prostriedky v oblasti kapitálových investícií, keďže je dosť náročné zabezpečiť kvalitnú výučbu na nízkej technickej úrovni. Potrebovali by sme počítačové programy na výučbu umeleckých študijných odborov. Sme naučení nájsť mimorozpočtové finančné zdroje na nákup spomínaných technológií. V priebehu roka sa najviac obávame toho, že zlyhá dodávka energií.

Skryť Vypnúť reklamu

Viera Ivanková, Základná škola Dlhé Hony v Trenčíne – Nový zriaďovateľ Mesto Trenčín bude hradiť faktúry za energie od júla, odbor školstva zatiaľ vyrovnáva podlžnosti za mesiac jún. V riešení je teda oddlženie našej školy, v ostatných oblastiach nemáme väčšie problémy.

Jozef Spišák, 9. ZŠ, ul. L.Novomeského Trenčíne – Máme dlh voči plynárňam a elektrárňam vo výške okolo 200-tisíc korún, ktoré k nám pristupujú naozaj serióznym spôsobom, pričom nám dodávajú elektrinu aj plyn. Prevádzkujeme dve školy, pričom máme ako jedna z mála škôl vlastnú kotolňu.. Najväčší problém je ten, že nám poskytujú preddavky, nikto nám nepovie, aký máme mať rozpočet, nevieme, ako máme hospodáriť.

Zásadné problémy nemáme, maľujeme jedno poschodie školy z vlastných zdrojov, máme založené vlastné združenie, z ktorého čerpáme financie a tie používame na prevádzku školy a na nákup učebných pomôcok. Ak nezoženieme 100-tisíc korún ročne, škola nemôže fungovať. Veľmi nám pomáhajú rodičia žiakov, ktorí nám v minulom roku kúpili závesy na okná za 40-tisíc korún. Dá sa však povedať, že len prežívame. Učím už tridsať rokov, ale takúto situáciu som ešte nezažil!

Mária Krajčová, Gymnázium Milana Rastislava Štefánika v Novom Meste nad Váhom: - Realizovali sme veľkú rekonštrukciu strechy, chýba nám už len dokončiť určitú časť. Vzhľadom k tomu, že došlo k delimitácií, tak pevne dúfam, že Ministerstvo financií vyčlení zostatok financií na dokončenie akcie.

Komplikácie vo vyučovacom procese by v priebehu školského roka nemali nastať, trochu sa však obávame, ako k nám budú prúdiť financie. Musím pochváliť radu školy i rodičov, ktorí, ak môžu, tak pomôžu.

Kollár, ZŠ Nálepkova ul., Nové Mesto nad Váhom – Trúfam si povedať, že sme možno jediná škola v okrese alebo v kraji bez dlhov. Je to výsledok nášho rozumného hospodárenia. Nedávno sme sa zúčastnili riaditeľského aktívu, kde nám Mesto vyčlenilo finančné prostriedky, z nášho pohľadu v dostatočnej výške.

RNDr. Anna Homolová, zástupkyňa riaditeľa Združenej strednej priemyselnej školy v Novom Meste nad Váhom – Sme združenou školou už druhý rok, ale už teraz prvý raz budeme mať nové učebné odbory strojný mechanik a elektromechanik. Zápasíme s množstvom problémov, ktoré nám vznikli delimitáciou, združovaním, vybavením školy... Najviac nám chýba vybavenie dielní, nedostatočné vybavenie výpočtovou technikou. Zatiaľ fungujeme podľa svojich možností a schopností.

Ján Málek, Stredná priemyselná škola elektrotechnická Stará Turá – Máme nesplatené faktúry za dodávky energií asi za 420-tisíc korún. Boli sme odpojení od tepelnej energie aj od telefónov, ale všetko už funguje. V Starej Turej bola zrušená centrálna výroba tepla, pričom Mesto muselo aj po určitých dohodách zabezpečiť dodávku tepla aj pre byty, ale aj našu a iné školy. Takže sme v priebehu prázdnin museli okrem iných starostí riešiť aj napojenie sa na zdroj tepla. Do konca roka, ak si štát voči dodávateľom hlavne energií splní, nemali by sme mať väčšie problémy. U nás, ale aj na iných školách pozorujem, že je nedostatok mladých učiteľov. Preto zamestnávame na čiastočný úväzok troch dôchodcov.

Vladimír Hudák, Gymnázium, Radlinského ulica v Bánovciach nad Bebravou - Máme o jeden problém viac, ako v minulom roku, pretože naša škola sa vzhľadom na nevyhovujúce priestory sťahuje do druhej budovy tretej základnej školy. Sťahovanie a s ním spojené komplikácie je naplánované na obdobie troch alebo štyroch rokov.

Bol by som rád, keby sme do konca tohto roka boli finančne zabezpečení aspoň tak, ako v minulom roku. Aby sme sa nemuseli starať, či budeme kúriť, svietiť alebo či môžem mať zapnutý internet do šiestej večer.

Milan Král, Stredná priemyselná škola v Bánovciach nad Bebravou - Faktúry za plyn, elektrickú energiu a telefón nie sú zaplatené. Zatiaľ sme dohodnutí tak, že – plyn by nám nevadil. Ten potrebujeme až od vykurovacieho obdobia v októbri. Máme prisľúbené od Vyššieho územného celku, že faktúry za telefón a elekrickú energiu by mali byť uhradené do konca tohto mesiaca.

Ministerstvo financií nám krátilo finančné prostriedky na mzdy, na tretí štvrťrok pre pracovníkov školy je to okolo 240-tisíc korún a pre pracovníkov jedálne asi 27-tisíc korún. Prísľub od VÚC je, že tieto prostriedky by sme mali v štvrtom štvrťroku dostať. Len sa obávam, aby to nebolo ako v prvom polroku, keď nám boli financie krátené o päť percent a potom sme dostali len jedno percento. Takýto stav som však predvídal už dávnejšie a keď sme mali na odmeny ešte viac peňazí, vyplatil som len jednu polovicu a druhá nám zostala. Chvalabohu, že som to tak vtedy urobil...

Rastislav Samák

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Home (ale aj) Office
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 7. Zelená Bratislava
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 2. Bezbariérové vozidlo
 3. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 4. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Zelená Bratislava
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Ruža zmeny
 9. Úpravy automobilov pre ZŤP
 10. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 785
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 148
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 780
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 727
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 239
 6. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 735
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 10 075
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 104
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 079
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 975
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Po diaľnici uháňal rýchlosťou 207 kilometrov za hodinu, zinkasoval 800-eurovú pokutu

Trenčianski diaľniční policajti dnes popoludní namerali na diaľnici D1 v katastri mesta Ilava 43-ročného vodiča osobného motorového vozidla, ktorý prekročil maximálnu povolenú

ilustračné foto

V septembri klesla nezamestnanosť vo všetkých okresoch Trenčianskeho kraja

Úrady práce v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) evidovali koncom septembra 17.642 uchádzačov o zamestnanie. Ich počet medzimesačne klesol o 902.

Ambulantní lekári žiadajú lepšie informácie

Zväz ambulantných lekárov vyzval ministerstvo zdravotníctva, aby zjednotili pravidlá a informovali verejnosť.

ilustračná foto

AKTUÁLNE: Pribudlo 705 nakazených v Trenčianskom kraji 41

Z ochorenia sa zotavilo ďalších 468 ľudíLaboratóriá v pondelok otestovali 5 946 vzoriek. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 23 298.

ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov

Obvodný lekár v Lokci podľahol ochoreniu COVID-19, mal len 48 rokov.

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

Vojaci kontrolujú miesta určené na testovanie Oravcov

Samosprávy musia do piatka rána pripraviť priestory, kde sa uskutočnia odbery. Oravcov budú testovať trikrát.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Už ste čítali?