Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky

Riaditelia veria, že zmena zriaďovateľa prinesie aj zmeny k lepšiemu

Anketa s riaditeľmi škôl pred začiatkom nového ško

Dva mesiace pokoja od školských lavíc ubehli ako voda (však školáci?) a druhým septembrom sa kolotoč na školách opäť rozkrútil. Pre žiakov a študentov to určite nebude ničím výnimočný školský rok, no pre riaditeľov škôl bude mať trochu inú, pre niektorých trpkú príchuť. Od 1.júla tohto roku prešli totiž stredné školy (mnohé z nich doposiaľ neoddlžené) pod nového zriaďovateľa – Vyšší územný celok Trenčianskeho samosprávneho kraja a základné školy pod mesto. Problémy, no hlavne finančné ťažkosti (najmä zadlženosť voči dodávateľom tepla a energií) tak prešli na ramená predstaviteľom nového zriaďovateľa. Ako bude prebiehať spolupráca so školami, nakoľko sa podarí vyriešiť aspoň časť problémov, to ukáže čas. V súvislosti s príchodom nového školského roka je však isté, že brány škôl nezostali zatvorené a žiaci a študenti tak mohli bez problémov zasadnúť do lavíc. Náš prieskum na niekoľkých stredných a základných školách v jednotlivých okresoch svedčí o tom, že problémy sú, no riaditelia veria, že aj v účinnej spolupráci s VÚC i mestom sa napokon vyvinú také pozitívne kroky na zabezpečenie ich bezproblémovej prevádzky a pravidelného toku finančných prostriedkov. Najviac sa obávajú problémov, ktoré môžu v priebehu roka vypuknúť, aj v súvislosti s neuhradenými faktúrami za dodávky tepla a energií.

Skryť Vypnúť reklamu

1. Ako je vaša škola pripravená na začiatok školského roka, aké sú nedostatky na škole a s akými problémami zápasíte?

2. Čoho sa v priebehu školského roka najviac obávate?

Mgr. Štefan Marcinek, riaditeľ Gymnázia Ľudovíta Štúra a Štátnej jazykovej školy v Trenčíne: „Na výučbu sme pripravení a aj napriek dlhom, problémy nemáme. Budujeme podkrovie, čo je dlhodobá akcia až do augusta 2003, momentálne je však na dva mesiace jej výstavba pozastavená.

V priebehu školského roka sa najviac obávame toho, že nebudeme mať peniaze na pokrytie nákladov na prevádzku školy. Čo sa týka učebných pomôcok, v tomto smere pomôžu rodičia a sponzori.“

Ľubomír Jandík, riaditeľ Obchodnej akadémie v Trenčíne: „Záujem o našu školu je, učiteľov máme dostatok, jediným problémom je, že bytové družstvo Tebys nás odmieta vykurovať, lebo sme nezaplatili faktúru za posledné štyri mesiace, keďže nebolo z čoho. Čiže od októbra tohto roka tak nemáme doriešené vykurovanie školy.“

Skryť Vypnúť reklamu

Ivan Trnka, Stredná priemyselná škola stavebná v Trenčíne: „Dlhy voči elektrárňam nie sú zaplatené a peňazí je tak málo, že len prežívame. Nemôžeme kupovať to, čo nutne potrebujeme a musíme pristupovať k náhradným riešeniam.

Najviac sa obávame, že nás energetici budú odpájať, ak nebudeme platiť. Doposiaľ nám nebolo poskytnutých toľko financií, aby boli náklady na energiu pokryté. Obávame sa len financovania prevádzky školy, ktoré bolo v minulosti podhodnotené.“

Mária Vilkovská, Stredná priemyselná škola odevná v Trenčíne: „Všetky prípravy na začiatok školského roka sme realizovali za pomoci sponzorov a rodičov – maľovanie spoločenskej miestnosti, prerábanie učební, vybudovanie grafickej dielne... Jeden z rodičov nám zabezpečil nákup nových šijacích strojov a žehliacej techniky. Sme oddlžení, peniaze na prevádzku sú, potrebovali by sme nejaké finančné prostriedky v oblasti kapitálových investícií, keďže je dosť náročné zabezpečiť kvalitnú výučbu na nízkej technickej úrovni. Potrebovali by sme počítačové programy na výučbu umeleckých študijných odborov. Sme naučení nájsť mimorozpočtové finančné zdroje na nákup spomínaných technológií. V priebehu roka sa najviac obávame toho, že zlyhá dodávka energií.

Skryť Vypnúť reklamu

Viera Ivanková, Základná škola Dlhé Hony v Trenčíne – Nový zriaďovateľ Mesto Trenčín bude hradiť faktúry za energie od júla, odbor školstva zatiaľ vyrovnáva podlžnosti za mesiac jún. V riešení je teda oddlženie našej školy, v ostatných oblastiach nemáme väčšie problémy.

Jozef Spišák, 9. ZŠ, ul. L.Novomeského Trenčíne – Máme dlh voči plynárňam a elektrárňam vo výške okolo 200-tisíc korún, ktoré k nám pristupujú naozaj serióznym spôsobom, pričom nám dodávajú elektrinu aj plyn. Prevádzkujeme dve školy, pričom máme ako jedna z mála škôl vlastnú kotolňu.. Najväčší problém je ten, že nám poskytujú preddavky, nikto nám nepovie, aký máme mať rozpočet, nevieme, ako máme hospodáriť.

Zásadné problémy nemáme, maľujeme jedno poschodie školy z vlastných zdrojov, máme založené vlastné združenie, z ktorého čerpáme financie a tie používame na prevádzku školy a na nákup učebných pomôcok. Ak nezoženieme 100-tisíc korún ročne, škola nemôže fungovať. Veľmi nám pomáhajú rodičia žiakov, ktorí nám v minulom roku kúpili závesy na okná za 40-tisíc korún. Dá sa však povedať, že len prežívame. Učím už tridsať rokov, ale takúto situáciu som ešte nezažil!

Mária Krajčová, Gymnázium Milana Rastislava Štefánika v Novom Meste nad Váhom: - Realizovali sme veľkú rekonštrukciu strechy, chýba nám už len dokončiť určitú časť. Vzhľadom k tomu, že došlo k delimitácií, tak pevne dúfam, že Ministerstvo financií vyčlení zostatok financií na dokončenie akcie.

Komplikácie vo vyučovacom procese by v priebehu školského roka nemali nastať, trochu sa však obávame, ako k nám budú prúdiť financie. Musím pochváliť radu školy i rodičov, ktorí, ak môžu, tak pomôžu.

Kollár, ZŠ Nálepkova ul., Nové Mesto nad Váhom – Trúfam si povedať, že sme možno jediná škola v okrese alebo v kraji bez dlhov. Je to výsledok nášho rozumného hospodárenia. Nedávno sme sa zúčastnili riaditeľského aktívu, kde nám Mesto vyčlenilo finančné prostriedky, z nášho pohľadu v dostatočnej výške.

RNDr. Anna Homolová, zástupkyňa riaditeľa Združenej strednej priemyselnej školy v Novom Meste nad Váhom – Sme združenou školou už druhý rok, ale už teraz prvý raz budeme mať nové učebné odbory strojný mechanik a elektromechanik. Zápasíme s množstvom problémov, ktoré nám vznikli delimitáciou, združovaním, vybavením školy... Najviac nám chýba vybavenie dielní, nedostatočné vybavenie výpočtovou technikou. Zatiaľ fungujeme podľa svojich možností a schopností.

Ján Málek, Stredná priemyselná škola elektrotechnická Stará Turá – Máme nesplatené faktúry za dodávky energií asi za 420-tisíc korún. Boli sme odpojení od tepelnej energie aj od telefónov, ale všetko už funguje. V Starej Turej bola zrušená centrálna výroba tepla, pričom Mesto muselo aj po určitých dohodách zabezpečiť dodávku tepla aj pre byty, ale aj našu a iné školy. Takže sme v priebehu prázdnin museli okrem iných starostí riešiť aj napojenie sa na zdroj tepla. Do konca roka, ak si štát voči dodávateľom hlavne energií splní, nemali by sme mať väčšie problémy. U nás, ale aj na iných školách pozorujem, že je nedostatok mladých učiteľov. Preto zamestnávame na čiastočný úväzok troch dôchodcov.

Vladimír Hudák, Gymnázium, Radlinského ulica v Bánovciach nad Bebravou - Máme o jeden problém viac, ako v minulom roku, pretože naša škola sa vzhľadom na nevyhovujúce priestory sťahuje do druhej budovy tretej základnej školy. Sťahovanie a s ním spojené komplikácie je naplánované na obdobie troch alebo štyroch rokov.

Bol by som rád, keby sme do konca tohto roka boli finančne zabezpečení aspoň tak, ako v minulom roku. Aby sme sa nemuseli starať, či budeme kúriť, svietiť alebo či môžem mať zapnutý internet do šiestej večer.

Milan Král, Stredná priemyselná škola v Bánovciach nad Bebravou - Faktúry za plyn, elektrickú energiu a telefón nie sú zaplatené. Zatiaľ sme dohodnutí tak, že – plyn by nám nevadil. Ten potrebujeme až od vykurovacieho obdobia v októbri. Máme prisľúbené od Vyššieho územného celku, že faktúry za telefón a elekrickú energiu by mali byť uhradené do konca tohto mesiaca.

Ministerstvo financií nám krátilo finančné prostriedky na mzdy, na tretí štvrťrok pre pracovníkov školy je to okolo 240-tisíc korún a pre pracovníkov jedálne asi 27-tisíc korún. Prísľub od VÚC je, že tieto prostriedky by sme mali v štvrtom štvrťroku dostať. Len sa obávam, aby to nebolo ako v prvom polroku, keď nám boli financie krátené o päť percent a potom sme dostali len jedno percento. Takýto stav som však predvídal už dávnejšie a keď sme mali na odmeny ešte viac peňazí, vyplatil som len jednu polovicu a druhá nám zostala. Chvalabohu, že som to tak vtedy urobil...

Rastislav Samák

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 2. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 3. Po Slovensku na motorke
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Behind every successful business lies a set of skilled people
 9. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 10. Ako sa mení dynamika firiem?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 21 437
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 832
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 956
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 089
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 054
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 319
 7. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 667
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 6 333
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 656
 10. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 600
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Ilustračné foto.

Zrazená osoba utrpela doposiaľ nezistené zranenia


SITA 36m
Beckovská Vieska – divadelníci. Divadelníci z Beckovskej Viesky a Kočoviec naštudovali hru Dedkovia, ktorá mala premiéru 31. januára 1966. Vedúcim súboru bol Jozef Gajdošík.

MY Trenčianske noviny prinášajú unikátny seriál Ako sme žili v Československu, ktorý mapuje život v obciach a organizáciách v našom regióne medzi rokmi 1918 až 1992.


(tn) 3 h

Na mieste zasahovali profesionálni hasiči.


TASR 4 h
Ilustračné foto.

V meste zostávajú dve v centre a na sídlisku Dubnička.


TASR 4 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Bol by to prvý prípad na Slovensku, kedy medveď zabil človeka.


14. jún

K príčine smrti sa vyjadria, až keď budú k dispozícii laboratórne výsledky. Predbežne to s očkovaním nesúvislo.


3 h

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


14. jún

Predškoláka musel previezť vrtuľník.


7 h

Už ste čítali?