Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Riaditelia veria, že zmena zriaďovateľa prinesie aj zmeny k lepšiemu

Anketa s riaditeľmi škôl pred začiatkom nového ško

Dva mesiace pokoja od školských lavíc ubehli ako voda (však školáci?) a druhým septembrom sa kolotoč na školách opäť rozkrútil. Pre žiakov a študentov to určite nebude ničím výnimočný školský rok, no pre riaditeľov škôl bude mať trochu inú, pre niektorých trpkú príchuť. Od 1.júla tohto roku prešli totiž stredné školy (mnohé z nich doposiaľ neoddlžené) pod nového zriaďovateľa – Vyšší územný celok Trenčianskeho samosprávneho kraja a základné školy pod mesto. Problémy, no hlavne finančné ťažkosti (najmä zadlženosť voči dodávateľom tepla a energií) tak prešli na ramená predstaviteľom nového zriaďovateľa. Ako bude prebiehať spolupráca so školami, nakoľko sa podarí vyriešiť aspoň časť problémov, to ukáže čas. V súvislosti s príchodom nového školského roka je však isté, že brány škôl nezostali zatvorené a žiaci a študenti tak mohli bez problémov zasadnúť do lavíc. Náš prieskum na niekoľkých stredných a základných školách v jednotlivých okresoch svedčí o tom, že problémy sú, no riaditelia veria, že aj v účinnej spolupráci s VÚC i mestom sa napokon vyvinú také pozitívne kroky na zabezpečenie ich bezproblémovej prevádzky a pravidelného toku finančných prostriedkov. Najviac sa obávajú problémov, ktoré môžu v priebehu roka vypuknúť, aj v súvislosti s neuhradenými faktúrami za dodávky tepla a energií.

SkryťVypnúť reklamu

1. Ako je vaša škola pripravená na začiatok školského roka, aké sú nedostatky na škole a s akými problémami zápasíte?

2. Čoho sa v priebehu školského roka najviac obávate?

Mgr. Štefan Marcinek, riaditeľ Gymnázia Ľudovíta Štúra a Štátnej jazykovej školy v Trenčíne: „Na výučbu sme pripravení a aj napriek dlhom, problémy nemáme. Budujeme podkrovie, čo je dlhodobá akcia až do augusta 2003, momentálne je však na dva mesiace jej výstavba pozastavená.

V priebehu školského roka sa najviac obávame toho, že nebudeme mať peniaze na pokrytie nákladov na prevádzku školy. Čo sa týka učebných pomôcok, v tomto smere pomôžu rodičia a sponzori.“

Ľubomír Jandík, riaditeľ Obchodnej akadémie v Trenčíne: „Záujem o našu školu je, učiteľov máme dostatok, jediným problémom je, že bytové družstvo Tebys nás odmieta vykurovať, lebo sme nezaplatili faktúru za posledné štyri mesiace, keďže nebolo z čoho. Čiže od októbra tohto roka tak nemáme doriešené vykurovanie školy.“

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Trnka, Stredná priemyselná škola stavebná v Trenčíne: „Dlhy voči elektrárňam nie sú zaplatené a peňazí je tak málo, že len prežívame. Nemôžeme kupovať to, čo nutne potrebujeme a musíme pristupovať k náhradným riešeniam.

Najviac sa obávame, že nás energetici budú odpájať, ak nebudeme platiť. Doposiaľ nám nebolo poskytnutých toľko financií, aby boli náklady na energiu pokryté. Obávame sa len financovania prevádzky školy, ktoré bolo v minulosti podhodnotené.“

Mária Vilkovská, Stredná priemyselná škola odevná v Trenčíne: „Všetky prípravy na začiatok školského roka sme realizovali za pomoci sponzorov a rodičov – maľovanie spoločenskej miestnosti, prerábanie učební, vybudovanie grafickej dielne... Jeden z rodičov nám zabezpečil nákup nových šijacích strojov a žehliacej techniky. Sme oddlžení, peniaze na prevádzku sú, potrebovali by sme nejaké finančné prostriedky v oblasti kapitálových investícií, keďže je dosť náročné zabezpečiť kvalitnú výučbu na nízkej technickej úrovni. Potrebovali by sme počítačové programy na výučbu umeleckých študijných odborov. Sme naučení nájsť mimorozpočtové finančné zdroje na nákup spomínaných technológií. V priebehu roka sa najviac obávame toho, že zlyhá dodávka energií.

SkryťVypnúť reklamu

Viera Ivanková, Základná škola Dlhé Hony v Trenčíne – Nový zriaďovateľ Mesto Trenčín bude hradiť faktúry za energie od júla, odbor školstva zatiaľ vyrovnáva podlžnosti za mesiac jún. V riešení je teda oddlženie našej školy, v ostatných oblastiach nemáme väčšie problémy.

Jozef Spišák, 9. ZŠ, ul. L.Novomeského Trenčíne – Máme dlh voči plynárňam a elektrárňam vo výške okolo 200-tisíc korún, ktoré k nám pristupujú naozaj serióznym spôsobom, pričom nám dodávajú elektrinu aj plyn. Prevádzkujeme dve školy, pričom máme ako jedna z mála škôl vlastnú kotolňu.. Najväčší problém je ten, že nám poskytujú preddavky, nikto nám nepovie, aký máme mať rozpočet, nevieme, ako máme hospodáriť.

Zásadné problémy nemáme, maľujeme jedno poschodie školy z vlastných zdrojov, máme založené vlastné združenie, z ktorého čerpáme financie a tie používame na prevádzku školy a na nákup učebných pomôcok. Ak nezoženieme 100-tisíc korún ročne, škola nemôže fungovať. Veľmi nám pomáhajú rodičia žiakov, ktorí nám v minulom roku kúpili závesy na okná za 40-tisíc korún. Dá sa však povedať, že len prežívame. Učím už tridsať rokov, ale takúto situáciu som ešte nezažil!

Mária Krajčová, Gymnázium Milana Rastislava Štefánika v Novom Meste nad Váhom: - Realizovali sme veľkú rekonštrukciu strechy, chýba nám už len dokončiť určitú časť. Vzhľadom k tomu, že došlo k delimitácií, tak pevne dúfam, že Ministerstvo financií vyčlení zostatok financií na dokončenie akcie.

Komplikácie vo vyučovacom procese by v priebehu školského roka nemali nastať, trochu sa však obávame, ako k nám budú prúdiť financie. Musím pochváliť radu školy i rodičov, ktorí, ak môžu, tak pomôžu.

Kollár, ZŠ Nálepkova ul., Nové Mesto nad Váhom – Trúfam si povedať, že sme možno jediná škola v okrese alebo v kraji bez dlhov. Je to výsledok nášho rozumného hospodárenia. Nedávno sme sa zúčastnili riaditeľského aktívu, kde nám Mesto vyčlenilo finančné prostriedky, z nášho pohľadu v dostatočnej výške.

RNDr. Anna Homolová, zástupkyňa riaditeľa Združenej strednej priemyselnej školy v Novom Meste nad Váhom – Sme združenou školou už druhý rok, ale už teraz prvý raz budeme mať nové učebné odbory strojný mechanik a elektromechanik. Zápasíme s množstvom problémov, ktoré nám vznikli delimitáciou, združovaním, vybavením školy... Najviac nám chýba vybavenie dielní, nedostatočné vybavenie výpočtovou technikou. Zatiaľ fungujeme podľa svojich možností a schopností.

Ján Málek, Stredná priemyselná škola elektrotechnická Stará Turá – Máme nesplatené faktúry za dodávky energií asi za 420-tisíc korún. Boli sme odpojení od tepelnej energie aj od telefónov, ale všetko už funguje. V Starej Turej bola zrušená centrálna výroba tepla, pričom Mesto muselo aj po určitých dohodách zabezpečiť dodávku tepla aj pre byty, ale aj našu a iné školy. Takže sme v priebehu prázdnin museli okrem iných starostí riešiť aj napojenie sa na zdroj tepla. Do konca roka, ak si štát voči dodávateľom hlavne energií splní, nemali by sme mať väčšie problémy. U nás, ale aj na iných školách pozorujem, že je nedostatok mladých učiteľov. Preto zamestnávame na čiastočný úväzok troch dôchodcov.

Vladimír Hudák, Gymnázium, Radlinského ulica v Bánovciach nad Bebravou - Máme o jeden problém viac, ako v minulom roku, pretože naša škola sa vzhľadom na nevyhovujúce priestory sťahuje do druhej budovy tretej základnej školy. Sťahovanie a s ním spojené komplikácie je naplánované na obdobie troch alebo štyroch rokov.

Bol by som rád, keby sme do konca tohto roka boli finančne zabezpečení aspoň tak, ako v minulom roku. Aby sme sa nemuseli starať, či budeme kúriť, svietiť alebo či môžem mať zapnutý internet do šiestej večer.

Milan Král, Stredná priemyselná škola v Bánovciach nad Bebravou - Faktúry za plyn, elektrickú energiu a telefón nie sú zaplatené. Zatiaľ sme dohodnutí tak, že – plyn by nám nevadil. Ten potrebujeme až od vykurovacieho obdobia v októbri. Máme prisľúbené od Vyššieho územného celku, že faktúry za telefón a elekrickú energiu by mali byť uhradené do konca tohto mesiaca.

Ministerstvo financií nám krátilo finančné prostriedky na mzdy, na tretí štvrťrok pre pracovníkov školy je to okolo 240-tisíc korún a pre pracovníkov jedálne asi 27-tisíc korún. Prísľub od VÚC je, že tieto prostriedky by sme mali v štvrtom štvrťroku dostať. Len sa obávam, aby to nebolo ako v prvom polroku, keď nám boli financie krátené o päť percent a potom sme dostali len jedno percento. Takýto stav som však predvídal už dávnejšie a keď sme mali na odmeny ešte viac peňazí, vyplatil som len jednu polovicu a druhá nám zostala. Chvalabohu, že som to tak vtedy urobil...

Rastislav Samák

Najčítanejšie na My Trenčín

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 4. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 7. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 8. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 1. Shell myslí na slovenské komunity
 2. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 3. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 4. Agrokomplex 2022
 5. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 6. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 7. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 8. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 37 946
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 24 220
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 12 261
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 685
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 424
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 196
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 706
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 417

Blogy SME

 1. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 2. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 3. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 4. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 5. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 6. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 7. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 8. Martin Greguš: Aký je vývoj skutočných realizačných cien nehnuteľnosti podľa katastra? Hypotéky a úvery na bývanie. VEĽKÉ POROVNANIE. Kto a koľko ich poskytol?
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 14 110
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 567
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 545
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 144
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 948
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 936
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 866
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 490
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Na festivale sa predstaví aj Jaroslav Dušek.

Podujatie má charitatívny rozmer.


Redakcia 3 h

Uplynulé dve sezóny boli výrazným spôsobom poznačené pandémiou. Teraz dominanta krajského mesta opäť vo veľkom láka domácich aj zahraničných turistov.


(JÁ) 7 h

Radnica výhľadovo počíta s urnovými stenami aj na niektorých iných cintorínoch v meste.


SITA 9 h
ilustračná foto

Mesto Bánovce nad Bebravou sa 20. augusta symbolicky prenesie do stredoveku.


TASR 17. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Väčšina nezvestných sa skrýva, pretože je na nich vydaný príkaz na zatknutie.


16. aug

Jedna z hľadaných osôb uniká pred spravodlivosťou od roku 1999.


17. aug

Páchateľa zadržali niekoľko hodín po čine.


17. aug

Mladý Sihelňan mal novú motorku len tri dni.


17. aug

Blogy SME

 1. Olívia Lacenová: Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno
 2. Michala Guľasová: Anna Metisová – Daj každému dňu šancu – knižná recenzia
 3. Věra Tepličková: Ďalšia bomba alebo Keď Matovič už ani nespí...
 4. Helena Smihulova Laucikova: Kufor
 5. Peter Slamenik: Panelákoví psíčkari
 6. Martin Majzlan: Mestá krvi, otrokov a obchodu
 7. Jan Pražák: Mezi matkou a partnerkou
 8. Martin Greguš: Aký je vývoj skutočných realizačných cien nehnuteľnosti podľa katastra? Hypotéky a úvery na bývanie. VEĽKÉ POROVNANIE. Kto a koľko ich poskytol?
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 14 110
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 567
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 545
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 144
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 948
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 936
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 866
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 490
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu