m dlhý čas sa ťahajúcej transformácie je slovenské zdravotníctvo. Aj preto, že ide o rezort, ktorého nedostatky, no najmä dôsledky rôznych nepopulárnych opatrení sa dotýkajú každého občana. Zdravotníctvo je integrálnou súčasťou spoločnosti a po viac ako desiatich rokoch tu stále ešte funguje socialistický systém vo formujúcej sa trhovej ekonomike. Výsledkom takéhoto nepomeru je mesačne narastajúci osemmiliónový dlh a zdravotníci pracujúci pod sústavným ekonomickým tlakom.
Spoločnosť už nemá zdroje na pokrytie širokého rozsahu zdravotnej starostlivosti. Preto je zrejmé, že po parlamentných voľbách budeme na vlastné zdravie prispievať nielen vyššími platbami za lieky, ale zúži sa rozsah bezplatných služieb. Tak ako zdravotníctvo je integrálnou súčasťou spoločnosti, nemocnice sú súčasťou kolabujúceho zdravotníctva. Výnimkou nie je ani trenčiansky región. O Nemocnici s poliklinikou v Trenčíne je rozhodnuté - naďalej bude štátna. Inak je to s nemocnicami prvého typu. Tie sa majú transformovať a iba na kompetentných záleží, akú formu si zvolia. O ilavskej nemocnici sme písali v jarných mesiacoch. Vtedy jej zamestnanci nahlas dávali najavo obavy z neprimeraného prepúšťania a riaditeľ jasne naznačil, že ak sa situácia nevyrieši, hrozí jej zánik, čo neprospeje obyvateľom. Zvolili postup vyplývajúci z transformačného zákona a rozhodli sa vytvoriť neziskovú organizáciu.
A ako by sme mohli definovať situáciu v Nemocnici s poliklinikou v Bánovciach nad Bebravou?
„Samozrejme, problémy zdravotníckeho rezortu sa dotýkajú aj nášho zariadenia“ hovorí riaditeľ RNDr. Anton Kolačan. „Už niekoľko rokov sa zameriavame na zvýšenie efektivity i prostredníctvom nepopulárnych krokov, lebo chápeme, že neefektívne organizácie v budúcnosti nemajú šancu. Riaditeľ nemocnice so zástupcami mesta o jej prevádzkovaní rokuje už od júna 2000. Rovnako dlho sa zaoberajú aj spôsobom jej odštátnenia. Po liste ministra zdravotníctva, vyzývajúcom primátorov miest na vyjadrenie, v decembri 2001 mestské zastupiteľstvo, v zmysle kompetenčného zákona, odsúhlasilo prechod majetku v správe NsP na mesto Bánovce nad Bebravou. Ministerstvo zdravotníctva SR toto rozhodnutie potvrdilo.
„Rozhodli sme sa nemocnicu v našom meste zachovať i za cenu zníženia počtu lôžok na jednotlivých oddeleniach a skrátenia pobytu pacientov v nemocnici na nevyhnutný čas, v napojení na agentúry ošetrovateľskej starostlivosti. Celý areál nemocnice chceme umiestniť pod jednu strechu, teda do budovy súčasnej polikliniky, kde bude aj lôžková časť. Už máme opravenú strechu, novú plynovú kotolňu, na jednotlivé projekty sme dostali v tomto roku 1,5 milióna a ešte tridsaťpäť miliónov máme prisľúbených na preinvestovanie. Jednoznačne sme sa rozhodli zachovať vplyv mesta a preto postupujeme podľa kompetenčného zákona.“ vysvetľuje primátor Bánoviec nad Bebravou Ján Turčan.
Podľa neho toto mesto je prekrásne okresné sídlo, na ktoré sú prirodzene naviazané doliny ako je uhrovská, slatinská, zlatnícka a obec Rybany s okolím. Nielen okresné mesto, ale celý región má záujem na tom, aby nemocnica v Bánovciach bola a primátor je presvedčený, že sa dokáže s predstaviteľmi obcí dohodnúť na určitej participácii na jej prevádzkovaní.
„Nemocnica má svoju klientelu, úroveň poskytovaných služieb dokážeme dokumentovať aj ďakovnými listami. Netvrdíme, že všetko je ideálne. Dokazuje to len, že v nej pracuje obetavý personál napriek neľahkej ekonomickej situácii dosahujúci súčasnú úroveň aj vďaka vysokej pracovnej morálke a osobnej obetavosti.“ tvrdí riaditeľ nemocnice RNDr. Anton Kolačan.
Práve v tomto období často rokuje riaditeľ nemocnice s poliklinikou s predstaviteľmi mesta a regiónu o určení najvýhodnejšej právnej formy. „Možnosti sú tri, no momentálne nebudem presne konkretizovať. Do najbližšieho rokovania mestského zastupiteľstva pripravíme návrh najviac vyhovujúci našim podmienkam a požiadavkám mesta i regiónu na ďalšie poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti od 1. januára 2003.“ uzatvára riaditeľ bánovskej nemocnice.
Oľga Kajabová