Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

V trenčianskej kultúre niet koncepcie a prevláda amaterizmus

Práve pred rokom to v Trenčíne „vrelo“. Hovorilo s

O Trenčíne sa zvyklo hovoriť, že je baštou kultúry a umenia aj vďaka prajnosti radných pánov, či mestského zastupiteľstva. Potvrdzovalo to veľa podujatí regionálneho, ba aj celoslovenského charakteru. A určite i táto skutočnosť mala podiel na tom, že práve v trenčianskom regióne príslušné orgány vykazovali najnižšiu kriminalitu mládeže v rámci Slovenska.

a o zrušení Mestského kultúrneho strediska, podpisovala sa petícia proti, kde petičný výbor varoval pred nepremysleným likvidovaním miestnej kultúry a nasledovaním miest, kde konali obdobným spôsobom a teraz s nesmiernymi právnymi či ekonomickými ťažkosťami opätovne budujú osvedčené štruktúry. Niektorí predstavitelia mesta i poslanci MsZ úzkoprso a technokraticky iba porovnávali počet zamestnancov a pred očami mali iba finančné prostriedky vynakladané na mzdy a dotovanie MsKs. Tvrdili aké je spomínané zariadenie nákladné, jeho vedenie nepružné a neschopné prichádzať s novými riešeniami. A to napriek tomu, že svetlo sveta uzrelo viacero návrhov, či projektov. Odložili sa, nehovorilo sa o nich, zapadli prachom zabudnutia.

Skryť Vypnúť reklamu

Poslancom asi nedošlo, že kultúrnosť národa, medziľudské vzťahy, životné prostredie sú atribúty nemerateľné ako tovar, neodvážime ich a ani nezmeriame metrom. Nepočúvali hlasy tých, ktorých predovšetkým majú počúvať. Urobili to, čo urobili. Bez analýzy prínosu kultúry pre občanov.

Tu mi nedá nespomenúť predstaviteľa agentúry v minulom roku vykonávajúcej personálny audit v MsKS. Na stretnutí s novinármi sa nevedel vynačudovať nad tým, ako vďaka rôznym kontaktom, prepojeniam a priateľským vzťahom - tým neviditeľným nitkám prelínajúcim sa našimi životmi, kultúrni pracovníci dokázali množstvo drobných i väčších kultúrnych podujatí pripraviť s minimálnou sumou peňazí. Tieto sumy sa neobjavili nikde na papieri, aby si ich poslanci zrátali.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo bolo MsKS?

Mestské kultúrne stredisko v Trenčíne bolo mestskou príspevkovou organizáciou s päťdesiatimi štyrmi pracovníkmi. Nechcem vám predkladať štatistické výpočty, no na charakterizovanie činnosti sa tomu predsa len nevyhnem. Oddelenia pôsobiace v rámci MsKs každoročne organizovali neuveriteľne veľa podujatí najrôznejších žánrov od tzv. dovezenej kultúry, divadiel, koncertov, zábavných programov až po výstavy, oslavy, pietne akty, prednášky, kurzy. Len v roku 2001 spoločne so súbormi amatérskej umeleckej činnosti pripravili 17 veľkých podujatí a festivalov a spolupracovali pri organizovaní 550 vystúpení doma, po celom Slovensku a v zahraničí. Usilovali sa aj kultúrne strediská v mestských častiach, kde pripravili 299 vlastných podujatí a 401 rôznych aktivít komerčného charakteru. Nezabudnime ešte na kino a videopožičovňu v KS na Sihoti, kde návštevníci objavovali aj kazety s nahrávkami, ktoré by ste už málokde našli a priniesla tržbu takmer štyristotisíc korún. Tu si dovolím zaoponovať názoru terajšieho riaditeľa TKPA, že ich nadobúdacia hodnota klesla na minimum. V televízii si mnohí radi pozrieme filmy spred šesťdesiatich rokov a pre obdivovateľov filmového umenia je priam sviatkom pozeranie prvého slovenského nemého filmu - Jánošíka. Sú to klenoty. A takéto klenoty v malom, vyhľadávané záujemcami aj z iných miest či obcí v boli aj v spomínanej videopožičovni. Dnes 1 688 kaziet má súkromník - stavbár, ktorý s podobnými aktivitami nemá nič spoločné. Zaplatil za ne?!

Skryť Vypnúť reklamu

Ešte šťastie, že rôzne kolektívy amatérskej umeleckej činnosti môžu po kultúrnych strediskách bezplatne využívať priestory na stretávanie a uskladnenie materiálu. Len dúfajme, že sa napokon nedostanú do súkromného prenájmu, ako o to usilujú, okrem iných, i poniektorí poslanci.

V rámci MsKS pracovalo aj kultúrno-informaččné centrum a oddelenie reklamy a propagácie, pripravujúce bulletiny, plagáty, programy pre kino, reklamné tabule, aranžovalo scény, výzdobu.

Mestská príspevková organizácia zostala

Toto všetko už nejestvuje. Napriek protestom obyvateľstva poslanci MsKs zrušili, ľudí prepustili. Čo, vari najviac, odborníci z oblasti kultúry a umenia tomuto činu vyčítajú? Že sa tak stalo bez zákonného nástupcu.

Aj keď pre „odstavených kultúrnikov“ ide o tému veľmi citlivú, v ich kritike vnímam racionálne jadro. Ak spoločne pripustíme , že v činnosti MsKS sa vyskytli aj nedostatky, veď kde nie sú, malo sa konať rozvážnejšie. Veď forma „eseročky“, či iného podnikateľského subjektu najmä pri vzájomných finančných vzťahoch s mestom, účtovných a daňových prevodoch spôsobuje množstvo problémov. Aj preto sa poslanci zrejme zhodli na opätovnom zriadení mestskej príspevkovej organizácie, no s iným názvom a inou štruktúrou.

Trenčianska kultúrna a programová agentúra má dvanásť pracovníkov - manažérov. Pripomínam, že pôvodná mala iba o jedného viac. Po zrušení MsKS viacerí personálne prešli pod MHT, m. p. o. ako aj spravovanie hnuteľného a nehnuteľného majetku mesta. Niekoľko zamestnancov aj prepustili, ale upratovačky, technickí pracovníci sa personálne presunuli pod MHT, m. p. o., skončili tam aj vedúce kultúrnych stredísk, ktoré však teraz sú ich správkyňami a ako také s organizovaním kultúry nemajú nič spoločné. Majú sa starať o komerčné využitie zverených priestorov.

Profesionalitu vystriedal

amaterizmus

Čo sa vlastne stalo?! Na šachovnici sa presunuli figúrky, zrovna tak peniaze z jednej m. p. o. na druhú, na prevádzku a údržbu objektov a život ide ďalej. Až na to, že skúsených a v neposlednom rade i v odbore vzdelaných „kultúrnikov“, ktorí do práce dávali aj kus srdca, lebo v tejto oblasti to inak ani nejde, vystriedali amatéri, ľudia, ktorí s kultúrou vari takmer nič dovtedy nemali a otázne je, či s poverenými funkciami korešponduje aj ich vzdelanie.

Pred časom voči terajšiemu stavu v trenčianskej kultúre Otvoreným listom poslancom MsZ v Trenčíne zaujal kritické stanovisko mím Vlado Kulíšek, ktorý aj so svojou agentúrou sa podieľal na scenáristickom či organizačnom zabezpečení mnohých podujatí a festivalov. Priam pozoruhodné je, že listom sa poslanci vôbec nezaoberali a ani si nepokladali za povinnosť akýmkoľvek spôsobom odpovedať. Keď už nie zo slušnosti, tak vari preto, že zákon pre kontakt občanov s inštitúciami vymedzuje náležité postupy. Môžeme sa iba domnievať, že vytýkané okolnosti sa ich natoľko pravdivo dotkli, že sa zachovali podľa príslovia - Kto mlčí, ten svedčí.

Ohrozený festival vážnej hudby

Aj nedávno sa vyskytla nepríjemná situácia. Ohrozené bolo konanie mnohoročného festivalu vážnej hudby Trenčianska hudobná jeseň. Jeho každoročnú kvalitu overil čas. S prispením mesta ho vždy pravidelne organizoval Klub priateľov vážnej hudby. Tento festival bol schválený aj v rozpočte mesta a zrazu projekt, jediný, bol odmietnutý. Zavážiť mal argument, že treba, aby ho podal niekto iný. „Po rokoch máme výborné kontakty a mnohé hudobné telesá a umelci k nám chodia koncertovať za menšie peniaze.“ povedala MUDr. Judita Biermanová, predsedníčka Klubu priateľov vážnej hudby na stretnutí s novinármi. „Napriek tomu by sme finančne toto podujatie nezvládli, aj preto nám mesto vždy prispievalo. Teraz stojíme pred dilemou, čo ďalej. Máme odvolávať koncerty?“

Keď som si situáciu v oblasti kultúry chcela objasniť u vedúcej oddelenia spoločenských vzťahov a miestneho rozvoja na mestskom úrade Dr. Tamary Igoľnicynovej, odvolala sa na stanovisko komisie spoločenských vzťahov a regionálneho rozvoja.

Ako mi o niekoľko dní povedal riaditeľ TKAP Ing. Ľubomír Kučerka, predsedníčka komisie spoločenských vzťahov a regionálneho rozvoja Ing. Katarína Hegerová prejavila snahu, aby spomínaný projekt bol schválený. Na mimoriadnom zasadnutí komisie sa tak stalo. Zažehnané!

A nielen to, dodáva riaditeľ: „Poslanci postupovali podľa platného VZN, kde je uvedené, že komisia môže navrhovateľovi schváliť dotáciu iba na jeden projekt do roka. Práve som dostal úlohu od viceprimátora na pripravenie opravného návrhu, že v oblasti kultúry môže jeden subjekt podať aj viacero projektov.“

Začiatky „na zelenej lúke“?

Tak či onak, v kultúre nejestvuje koncepcia! V agentúre si nevyjasnili ani to, ako spolupracovať s organizátormi akcií, pripravovaných rok čo rok. Nahliadla som aj do rozboru hospodárskej činnosti TKAP za prvý polrok. Narážala som tu na veľa nezrozumiteľného, v mnohých rubrikách sa uvádza skutočný stav financií, nejestvuje plán, chýba dôkladné zdôvodnenie položiek. Pri väčšine podujatí si agentúra pripisuje charakter hlavného organizátora, hoci len za to, že prepožičala miestnosť. To nie je seriózne!

V agentúre sa ešte iba učia a ako povedal riaditeľ, majú napĺňať predstavy tých, ktorí ju zriadili. „Začíname na zelenej lúke.“ tvrdí Ing. Ľubomír Kučerka. Nestačím sa čudovať. Vari doteraz tu nič nebolo?! A prečo v agentúre pracujú neodborníci? Nie sú práve toto nesprávne vynaložené peniaze? Tie peniaze, čo sa mali ušetriť zrušením MsKS?

Onedlho nás čakajú komunálne voľby. Na štyri roky si budeme vyberať poslancov. Pravda, v mestskej pokladni budú peniaze chýbať na mnohé. Značné sústo si zoberú základné školy, získané prenosom kompetencií. Napriek tomu - premýšľajme. Aby poslanci s našimi daňami hospodárili rozumne, ale aby nezabúdali ani na kultúru, pretože, či to niekto pripustí, alebo nie, v kladnom zmysle ovplyvňuje náš život viac ako si to uvedomujeme.

Oľga Kajabová

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 3. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 5. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 6. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 7. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 8. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 9. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 10. Stiahnite si stovky e-kníh
 1. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 2. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 3. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 4. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 5. Stiahnite si stovky e-kníh
 6. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 7. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 10. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 060
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 595
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 8 060
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 346
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 633
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 429
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 698
 8. Crème de la crème po slovensky 3 249
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 839
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 134
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Na lúkach v obci Bolešov v Trenčianskom kraji uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka.


TASR 9 h
Včelár Pavel Viktorín tvrdí, že mestské lúky ponúkajú včelám rôznorodú stravu.

Včelári a niektorí obyvatelia mesta by v blízkosti mestských lúk privítali informačné tabule. Mesto ich momentálne neplánuje osadiť.


11 h
Očkovanie.

Kým pred týždňom očkovali len vakcínou Comirnaty od spoločnosti Pfizer/BioNTech, tentoraz sa v rámci preočkovania druhou dávkou používala aj vakcína od spoločnosti AstraZeneca.


SITA 13 h

V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) pribudlo v minulom týždni (14. – 20. 6.) 36 osôb s pozitívnym PCR testom na nový koronavírus.


TASR 16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pre búrku padali aj stromy.


17 h

Američania skupujú drevo v celej Európe, výsledkom je cena, ktorá likviduje slovenský drevospracujúci priemysel.


21. jún

Obcou na Záhorí sa prehnala smršť. Starý kostol náporu vody odolal.


11 h

Na lúkach v obci Bolešov v Trenčianskom kraji uhynulo 67 kusov hovädzieho dobytka.


TASR 9 h

Už ste čítali?