á pre rodinu (Trnava, Poprad, Nitra a Trenčín). Centrum pre rodinu v Trenčíne je známe svojimi aktivitami v oblasti poskytovania pomoci rodinám, ktoré to najviac potrebujú. Dňa 10. októbra uplynul rok odvtedy, čo Centrum pre rodinu oficiálne zahájilo svoju činnosť. Pri tejto príležitosti sa v spoločenskej sále Kultúrneho strediska na sídlisku Juh uskutočnila slávnostná konferencia. Zúčastnilo sa na nej viacero významných hostí. Centrum pre rodinu, ktorej predsedníčkou je Oľga Löbbová, chcelo od svojho vzniku pracovať ako centrum, ktoré by malo možnosť kontaktovať občanov, potrebujúcich pomoc v občianskych, spoločenských, právnych a psychologických otázkach. V tomto čase funguje kancelária CPR ako aj psychologická a právnická poradňa pre širokú verejnosť. V minulom roku vznikol projekt – dopravná služba pre starších a chorých, ktorú začali prevádzkovať formou sociálneho taxíka. Je vo veľkej miere využívaný staršími a chorými spoluobčanmi. „V školskom roku 2001/2002 sme na ôsmych školách s našími odborníkmi zrealizovali cyklus štyroch prednášok „Za zdravú rodinu“, pričom o tento program je i v tomto školskom roku veľký záujem,“ povedala predsedníčka CPR, ktoré pracuje na poli výchovy mládeže i dospelých pre zdravú a šťastnú rodinu v rámci prevencie rozvratu rodín. V Trenčíne sú už druhý rok problémy s hudobnými a inými kurzami pre deti a mládež, preto CPR ponúklo mestskému úradu riešenie a v spolupráci s Trenčianskou kultúrnou a programovou agentúrou sa chce podieľať na zabezpečovaní kurzovej činnosti na jednotlivých strediskách.
V rámci pomoci rodinám CPR riešilo samostatne deväť rodín. „Rodiny sú pod našou kontrolou, hlavne ak sa v nich vyskytne domáce násilie, závislosť či agresivita. V ostatných 34 rodinách sme poskytli právnu, psychologickú, finančnú, alebo hmotnú pomoc formou šatstva, obuvi, hlavne však potravín, hračiek pre deti, hygienických potrieb. Pomohli sme aj získať bývanie trom ženám s deťmi, ktoré bez vlastného pričinenia stratili strechu nad hlavou,“ povedala predsedníčka Centra pre rodinu, ktorého činnosť prišla podporiť aj vzácna návšteva zo Švajčiarska, Marta van Osijen, ktorá žije v tejto krajine už 34 rokov. „Žila som v Dubnici nad Váhom, potom som sa vydala a odišla do cudziny. S predstaviteľmi CPR sa zoznámila v júni minulého roka, v rámci návštevy švajčiarskej folklórnej skupiny v Trenčíne. Pani Marta, pracujúca v sociálnej oblasti, zavítala do Trenčína spolu s manželom, pričom ako dar venovala CPR balíčky šatstva pre sociálne slabšie rodiny.
Čo sa týka budúcich zámerov dobrovoľníkov v CPR, radi by sa vrátili k opatrovateľstvu detí v rodinách. „Radi by sme zabezpečili starostlivosť školených pracovníčok, či už zdravotných sestier alebo pedagogičiek, ktoré by mohli opatrovať deti priamo v rodinách. Chceme sa orientovať aj na voľnočasové aktivity pre deti,“ dodala O. Löbbová.
Rastislav Samák