Trenčín - Určite to mnohí z vás poznajú - neustály stres, napätie, nátlak zo strany zamestnávateľa a s tým spojené psychické problémy, ktoré sa napokon odzrkadlia v pracovných výsledkoch. Aj takéto prípady sa dejú na rôznych pracoviskách, kde je obeťou v prvom rade zamestnanec, ktorý nevie, ako sa má brániť a zo strachu, že príde o zamestnanie, o svojich problémoch radšej nehovorí. Zamestnanci, niektorí úplne vystresovaní sa chodia sťažovať na Inšpektorát práce do Trenčína. „Nedostal som už tri mesiace výplatu, zamestnávateľ mi nechce dať výpoveď, neposkytol mi príslušné doklady o odpracovaných dňoch, príjmoch, neodvádza dane...“, aj takéto a mnohé iné prípady zaznamenali pracovníci inšpektorátu. „V minulosti sme fenoménom ako sú stres, násilie, mobing či obťažovanie na pracovisku nevenovali veľkú pozornosť,“ hovorí Ing. Jaroslav Nedeľka, vedúci odboru Inšpektorátu práce, kde sa v uplynulom týždni konala akcia – Týždeň boja proti stresu, násiliu a mobingu (vyvíjanie nátlaku na určitého člena skupiny) na pracoviskách. Inšpektori IP počas tohto obdobia informovali zamestnávateľov o nežiadúcich javoch na pracoviskách a upozorňovali ich na dodržiavanie predpisov. „Je naozaj škoda, že mnohí ľudia pri návšteve inšpektorov na pracovisku odmietajú o týchto javoch hovoriť, pretože sa boja, že prídu o zamestnanie“ tvrdí vedúci odboru. „Preto je potrebné, a my sa tomu aj budeme venovať, robiť medzi zamestnancami osvetu, aby sa nebáli o týchto veciach hovoriť. Ľuďom, ktorí k nám prídu, radíme, ako majú ďalej postupovať, vo väčšine prípadov vec riešime priamo v podniku. Pokiaľ zistíme, že zamestnanec sa sťažuje oprávnene, nariadime zamestnávateľovi zjednať nápravu. Ak tak neurobí, pristupujeme k sankciám. Zamestnancom, ktorí majú pod vplyvom týchto javov psychické problémy, radíme aj to, aby sa obrátili na centrá poradensko-psychologických služieb.“
Inšpektorát práce kontroluje dodržiavanie pracovno-právnych vzťahov a mzdových predpisov. V jednom prípade si však inšpektori museli plniť svoje povinnosti pod dozorom polície, kedže podnikateľ ich ohrozoval železnou tyčou. V rámci trenčianskeho kraja vybral od začiatku roka na pokutách už cez tri milióny korún a zaevidoval cez 160 sťažností.
Z konkrétnych prípadov možno uviesť ten, kedy jednu ženu šéfka preložila na iné, menej platené miesto, pričom na jej dosadila svoju príbuznú z rodiny. Nátlak zo strany zamestnávateľa – tento bol zaznamenaný v jednej nemenovanej obchodnej organizácií, kedy zamestnávateľ nútil svojich zamestnancov k tomu, aby si založili účet v konkrétnom bankovom ústave.
Rastislav Samák