mi miestnosti určenej na stretnutia občanov s ombudsmanom a jeho pracovníkmi sa už od rána tvorili hlúčiky čakajúcich. Napriek tomu, že už v predchádzajúcich dňoch na Mestskom úrade v Trenčíne sa záujemcovia prihlasovali do poradovníka, robil sa nový. Mnohí ani nevedeli, že sa treba objednať. Aj preto medzi čakajúcimi už od rána panovala netrpezlivosť a rozčúlenie.
„Už dlhšie sa zaujímam o možnosť využiť pomoc ombudsmana pri riešení problémov, ktoré mám s bývalým manželom. Tri roky trval rozvod a teraz nás čaká majetkovoprávne vyrovnanie. Obaja sme, ešte ako slobodní, bývali v bytoch a tie sme, už ako manželia, odkúpili. Po návrate s dvojičkami z pôrodnice mi oznámil, že sa rozvádza. Vyčerpanú z dlhšieho pobytu v nemocnici, ma násilím doviedol k notárovi a pôvodne jeho služobný byt, teraz už v spoločnom vlastníctve, ma prinútil podpísať jeho sestre. Teraz si nárokuje vyplatenie polovice z bytu, kde sme bývali. Bil ma, neprispieval na rodinu, tri a pol roka ani mne neplatil výživné a ani teraz, po rozvode mi na dvojičky riadne neplatí. Chodí ku mne, robí „cirkus“, bije ma, rozbíja čo vidí, pred políciou sa oháňa vlastníckym listom. Sama sa starám o deti, pracujem na šesť hodín a on ma núti platiť mu z pôvodne môjho bytu,. Deti sa pocikávajú, susedia sa sťažujú na jeho výtržníctvo. Nuž, hľadám pomoc aj tu.“ vyžalovala sa z vlastného trápenia Daniela z Dubnice.
Nepochybne, každý z čakajúcich má vlastný osud, vlastné trápenie. No už pri príchode nás zarazila panujúca podráždenosť a agresivita. Dokonca dvaja starší manželia, najmä žena, začali do kolegyne - novinárky dorážať, keď si všimli, že fotografuje chodbu s čakajúcimi. Naťahujúc ruky po fotoaparáte vykrikovala: „Vy tu fotografujete, my si to neželáme, dajte sem fotoaparát, vyberte ten film (fotoaparát bol digitálny). O poschodie nižšie sa agresivita staršieho manželského páru vystupňovala až do nechutného incidentu. Napokon hovorcu primátora Jána Mlynára, usilujúceho sa utíšiť ich, prinútili privolať políciu.
„Záujem Trenčanov, ale aj občanov z blízkeho, či širšieho okolia o pomoc verejného ochrancu ľudských práv je značný. Vari aj preto, že občania nie celkom poznajú jeho pôsobnosť. Obracajú sa na neho napríklad s požiadavkou na preskúmanie rozhodnutia súdov. Do toho zasahovať nemôže. Pomôcť môže iba pri prieťahoch v súdnom konaní, teda ak súdy pri podaní či žalobe nekonajú v lehotách garantovaných Ústavou SR. Zasiahnuť môže aj pri porušení základných práv a slobôd občana ak okresné a krajské úrady sú nečinné a konajú v rozpore s právnym poriadkom a princípmi demokratického a právneho štátu. Občania nás žiadali o všeobecné právne rady týkajúce sa rozvodov, vlastníckych práv, vysporiadania bezpodielového vlastníctva a na súde sa uplatňujúcich iných opravných prostriedkov a ďalšie právne rady, ktoré nie sme celkom oprávnení poskytovať, no snažili sme sa každého, v rámci možností, vypočuť a ponúknuť návod na riešenie konkrétneho problému.“ povedala nám pracovníčka kancelárie verejného ochrancu ľudských práv Taťana Spišiaková. Jedným dychom dodala, že išlo časovo o veľmi náročný deň a niektorí občania sa svojich práv domáhali príliš hlučne, nechceli pochopiť, že jedného po druhom napokon prijmú, vypočujú a podniknú všetko, čo im zákon umožňuje.
Už v ten deň vypracovali zoznam občanov, ktorí ich navštívia v januári a februári, ba tuším sa čosi ušlo už aj na marec. Takže, každú prvú stredu v mesiaci prídu do Trenčína, aby boli občanom bližšie a nemuseli cestovať do Bratislavy.
Oľga Kajabová