je jedným z najvyťaženejších spojov v rámci celej mestskej hromadnej dopravy. V prevažnej miere ho využívajú aj študenti Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, ktorí v Záblatí absolvujú prednášky a cvičenia. Doprava študentov a učiteľov univerzity je dlhodobým problémom, ktorý sa komplikoval tým, čím viac študentov nastupovalo na univerzitu.
V školskom roku 2001/2002 sa uzavrel 5-ročný cyklus a v tomto školskom roku je vo všetkých ročníkoch plný počet študentov. Problém s dopravou študentov do Záblatia sa vedenie univerzity snažilo riešiť už v minulom roku, kedy absolvovali rokovanie s riaditeľom SAD a.s. Trenčín a predstaviteľom mesta. K dohode však nedošlo, dôvodom bol nedostatok autobusov.
Po niekoľkých mesiacoch nasledovalo ďalšie rokovanie, s primátorom mesta, predsedom Vyššieho územného celku Trenčianskeho samosprávneho kraja, predsedom Krajského úradu a riaditeľom SAD a.s. Trenčín. „Z rokovaní vyplynulo, že mesto nemá vplyv na riadenie MHD, keďže podnik, ktorý ju zabezpečuje, nepatrí mestu,“ hovorí rektor Doc. Ing. Juraj Wagner, PhD. „Ide o podnik, ktorý je pod patronátom VÚC, ktorý mu poskytuje finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu. Poskytli sme im rozvrhy, počty študentov, z čoho vyšla predstava, ako by sa doprava do Záblatia mohla posilniť. Po stretnutí s predstaviteľmi SAD sme sa dozvedeli, že kvôli ekonomickým a technickým problémom to nie je možné.“
Vedenie univerzity sa preto rozhodlo pomôcť si vlastnými silami a cez súkromnú firmu sa im podarilo zabezpečiť posledný semestrový týždeň pokusnú prevádzku autobusu, ktorý študentov od Športovej haly na Sihoti prevážal do Záblatia a späť. Cesta autobusom s medzizastávkami na Hasičskej ulici a pri internáte Za mostami stojí študenta rovnako, ako cestovanie MHD, čiže osem korún. „Pokiaľ situáciu nevyriešia predstavitelia SAD alebo VÚC, budeme voliť túto cestu. S firmou sme sa dohodli, že od 15.februára, kedy začína letný semester, budeme voliť túto formu dopravy študentov,“ uviedol J. Wagner. Riešenie dopravy tak predstavitelia univerzity riešili vlastnou cestou, čo je podľa rektora veľmi smutné. „Mesto Trenčín by sa malo hrdiť tým, že sa stalo univerzitným mestom a viac nám pomáhať. Zo skúseností viem, že v iných mestách vychádzajú univerzitám maximálne v ústrety pri organizovaní dopravy a vytvárajú optimálne podmienky pre činnosť univerzity,“ povedal J. Wagner a doplnil, že základom rozvoja spoločnosti je vzdelanosť a veda a pokiaľ sa jej bude dariť, bude to mať nemalý vplyv aj na celkový rozvoj mesta i regiónu.
Rastislav Samák