Trenčín - „S bývaním ani tak nie je problém, skôr s úradovaním,“ hovorí 50-ročný Jozef Bičan, ktorý spolu s manželkou býva na Ulici Marka Aurélia v Trenčíne, kde aj podniká. Jej obyvatelia, rovnako, ako aj obyvatelia Matúšovej ulice museli byť evakuovaní z dôvodu nebezpečenstva možného spadnutia druhej časti opevnenia trenčianskeho hradu. On i ostatné rodiny, bývajúce na týchto uliciach sa minulý týždeň v stredu stretli so zainteresovanými ľuďmi na VÚC, kde prehodnotili svoju súčasnú situáciu a možný návrat do svojich príbytkov či kancelárií. „O padnutí opevnenia som sa dozvedel v sobotu ráno z novín. Museli sme si zobrať veci, ktoré potrebujeme a odísť. S ubytovaním sme nemali také problémy, ako iné rodiny, máme totiž v Trenčíne ešte jeden priestor na bývanie. Strach? Nie, nemali sme. Myslím si, že okolo spadnutia opevnenia sa robí väčšia publicita, než je skutočná situácia,“ povedal J.Bičan. Na Ulici Marka Aurélia podniká aj 42-ročný Anton Škorčák „Som prekvapený, že aj svoj obchod s predajom metrového textilu som tam musel zatvoriť. Samozrejme, rozčúlený som, veď mi uniká kšeft. Zamestnanci čerpajú dovolenky, mám tam hromadu tovaru, „beží“ mi nájom, stojí tržba. Stratím naozaj dosť peňazí. Kebyže mám iba tento obchod, ktorý zatiaľ dotujem z príjmov z iných prevádzok, veľmi by ma to ohrozilo,“ hovorí A. Škorčák, ktorý sa o spadnutí opevnenia dozvedel telefonicky od predavačky zo svojho obchodu. „Ak by som sa do svojho obchodu mohol vrátiť už v piatok ráno, bol by som veľmi spokojný. Každý deň je pre mňa stratový. Náhrada ško- dy? Nijakú neočakávam. Vraj je to riziko podnikania.“
Aj keď niektoré kancelárie nie sú v evakuačnom pásme a ich majitelia môžu pracovať, z dôvodu uzavretia okolitých priestorov sa k nim nemôžu dostať ich klienti. Nespokojná je i majiteľka penziónu na Matúšovej ulici, ktorá si neželala byť menovaná. Kvôli uzavretiu prevádzky penziónu, slúžiacemu pre návštevníkov Trenčína, každý deň prichádza o niekoľko tisíc korún. Problém nastáva s ubytovaním nemeckých turistov, ktorí si za pobyt vopred zaplatili, nehovoriac o niekoľkých objednávkach ubytovania zahraničných návštevníkov.
Vysťahovaní obyvatelia, no najmä podnikatelia, sú netrpezliví a chcú sa čo najskôr vrátiť.
Podľa statika by sa malo prikročiť k odstráneniu zostávajúcej časti múru, trhliny sú podľa statika zo všetkých strán a tie sa neustále monitorujú. Odoberajú sa vzorky stavebných materiálov z poškodeného muriva, robia sa fotografie, videozáznamy najviac poškodených miest, vytypované sú ďalšie poškodené časti. „Je isté, že múr, ktorý sa môže zrútiť za deň, týždeň či mesiac, musí ísť dole,“ povedal statik Ing. Jozef Závacký, ktorý nás v sobotu poinformoval o najaktuálnejšej situácii na hrade. „Momentálne sme horolezeckou technikou doosádzali sadrové terče aj na drobnejšie trhliny a ide sa postupne zosúvať ďalšia časť uvoľnenej zeminy a poškodená časť muriva. Akonáhle pominie hlavné nebezpečenstvo, určite sa ľudia budú môcť vrátiť so svojich príbytkov, ale v blízkej dobe určite nie. Keď niečo rozoberáte máte to sto metrov nad hlavou, je nelogické povedať – ľudia, už sa nič nedeje, choďte naspäť. Pri múre zabezpečujú špeciálne vyškolení ľudia na výškové práce, dokumentujú sa trhliny, práce sa vykonávajú postupne. Keď budú známe výsledky skúšok diagnostiky, padne verdikt, čo s tým ďalej,“ uviedol statik.
Rastislav Samák