Sobota, 12. jún, 2021 | Meniny má ZlatkoKrížovkyKrížovky

Nerušte a neberte nám ihriská - volajú rodičia v Trenčíne

Zbíjačky rozbili detské pieskovisko namiesto požad

Na začiatku bola žiadosť Otta Häuslera z Považskej ul. na Sihoti v Trenčíne z 26. 5. 2002. Mestský úrad v Trenčíne žiada, aby okrem opravy prepadávajúcej sa vozovky, úpravy stromov orezaním na Považskej ulici, obnovenia „zebry“ na Gagarinovej ulici a pokosenia trávy na okolí ale aj pri výmenníkovej stanici a zdravotnom stredisku žiadal aj o úpravu detského ihriska, najmä opravu betónového ohraničenia pieskoviska a jeho doplnenie pieskom, pretože, podľa neho sa tu denne vystrieda až 250 detí. Keď po viac ako mesiaci nezaznamenal žiadnu reakciu, žiadosť opätovne podal 8. júla už priamo primátorovi. Až 16. septembra Ing. Ľudovít Podivínsky, poverený výkonom štátneho stavebného dohľadu, Mestskému hospodárstvu Trenčín, m. p. o. adresuje výzvu, aby najneskôr do 30. novembra 2002 uvedené nedostatky odstránili.

Skryť Vypnúť reklamu

Záhadným spôsobom sa v tejto výzve však vyskytlo zrušenie pieskoviska a zníženie preliezačky tak, aby sa nemohla používať ako futbalová bránka. Slovo „zníženie“ je perom prečiarknuté a prepísané na „zrušiť“. Samozrejme, trenčianske MHT, m. p. o. na výzvu už zareagovali kladne.

Rodičia začínajú konať

Reakcia prekvapených rodičov bola logická. V polovici januára tohto roku (17.1.) manželia Marcela a Miloš Malo v ich mene ako aj detí z Považskej ulice píšu list adresovaný p. Lobotkovi z MHT, m. p. o., ktorý zodpovedá za starostlivosť o detské ihriská. Žiadajú o celkovú opravu ihriska, vrátenie odpílenej preliezačky a jej umiestnenie tak, aby neprekážala majiteľovi práčovne. Zároveň žiadajú o opravu asfaltovej plochy, kde na vydutých a popraskaných miestach vyrastá tráva a o doplnenie detského ihriska šmýkačkami, rôzne tvarovanými preliezačkami, hojdačkami pre menšie deti, rebrinami opätovné urobenie pieskoviska pre deti a na jar chcú všetko ponatierať veselými farbami. Aby sa to „ich“ aspoň trochu podobalo na Q-EX-ácke detské ihrisko.

Skryť Vypnúť reklamu

V tom istom čase - 18. januára Ing. Ján Koritko a Monika Kršáková s deťmi žiadajú o informáciu a vysvetlenie Ing. Ľudovíta Podivínskeho, ako to bolo s „úpravou“ ihriska podľa štátneho stavebného dohľadu.

„Jedného októbrového dňa minulého roku z nášho detského ihriska na Sídlisku Sihoť II medzi domami a vedľa zdravotného strediska a práčovne zmizla preliezačka a bránka, čo chlapci využívali pri futbale. A vo februári tohto roku, ešte skôr, ako sme dostali vyjadrenie, zmizlo aj pieskovisko. Podľa vysvetľujúceho listu podpísaného Ing. Katarínou Markovou, poverenou vedením odboru životného prostredia Mestského úradu v Trenčíne a vybavovaného Ing. Ľudovítom Podivínskym, bola preliezačka odstránená preto, že ju deti používali ako futbalovú bránku a lopta poškodzovala objekt za ňou - teda práčovňu.“ hovorí nám Monika Kršáková a neodpustí si poznámku: „Ako môže lopta značne poškodiť objekt, azda rozbiť okno, ale tu sú všetky zamrežované tak, že lopta sa cez mreže nedostane!“

Skryť Vypnúť reklamu

Z akého podnetu sa konalo tak iniciatívne a teda v rozpore s požiadavkou? Ak by sme chceli podozrievať majiteľa práčovne, list Otta Häuslera jednoznačne potvrdzuje, že v mene detí využívajúcich detské ihrisko žiadal o jeho úpravu, opravu pieskoviska a doplnenie pieskom. Namiesto toho pracovníci MHT, m. p. o. pneumatickými kladivami rozbili pieskovisko a stavebný odpad odviezli.

Veľmi čudné dôvody

„Čerpajme opäť zo studnice múdrostí, teda zo spomínanej odpovede Ing. Ľ. Podivínskeho.“ hovorí Anna Kršáková a dodáva „Za zrušenie pieskoviska bola aj vtedajšia predsedníčka výboru mestskej časti Sever Janka Fabová, prítomná pri štátnom stavebnom dohľade aj preto, že pieskovisko obsahovalo psie výkaly. Myslíte si, že by sme deťom dovolili hrať sa v takomto pieskovisku?! A ak by to mala byť pravda, sú na vine deti, alebo zodpovední za realizáciu VZN týkajúceho sa chovateľov psov?!“ pýta sa Monika Kršáková.

Z odpovede Ing. Podivínskeho sme sa dozvedeli aj to, že toto detské ihrisko nezlikvidujú ale budú na ňom vykonávať iba nevyhnutnú údržbu. A to aj preto, že už v roku 2000 mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo osemnásť detských ihrísk, tie oplotili a do nich sa ďalej investuje. Zoznam týchto osemnástich detských ihrísk sa údajne prerokovával v každom výbore mestskej časti a teda, mohli sa vyjadriť aj občania. Ako to, že o ničom nevedeli?!

Je veľmi čudné, že mesto si vyberá len určité detské ihriská, o ktoré sa dôkladne stará namiesto toho, aby udržiavalo všetky. A ešte podozrivejšie je, že na likvidáciu, či len priebežnú údržbu je vybrané práve ihrisko, kde sa deti často hrávajú. Sihoť je sídlisko s bohatou zeleňou. Začína sa opäť omladzovať. Je toto vari najvhodnejší čas na likvidovanie detských ihrísk. Chce niekto podporovať potulovanie až sa napokon deti oddajú drogám?!

Alebo ide len o šikovnú taktiku a napokon obchodovanie s parcelami zaujímavými pre nenásytných už majiteľov rôznych pozemkov či nehnuteľností v meste?!

Ako nám potvrdila Monika Kršáková, hovorili už aj s viceprimátorom Trenčína Jánom Krátkym. Prisľúbil im, že tento problém budú riešiť. Aktivitu občanov podporuje aj 104 podpisov miestnych obyvateľov.

Neberte nám ihrisko!

„Narodili sme sa v Trenčíne, máme ho radi. Vyrastali sme v mestskej štvrti s rodinnými domami - ani mesto ani dedina - ľudia ju volali Šanghaj. Bol to raj pre deti. Nikto nám nenadával, keď lopta padla do záhradky, šantili sme po uliciach a podchvíľou aj rodičia si s nami zahrali „Na nožičky“, skákali škôlku, loptou hádzali o stenu, či skákali cez švihadlá...“ Aj takto si zaspomínajú rodičia dnešných v týchto miestach žijúcich detí.

Teraz sa tu, na Sihoti v Trenčíne, nachádza Brigádnická a Považská ulica. Záchranou pre panelákové deti je verejné detské ihrisko na Považskej ulici, hneď vedľa bývalého diskontu. Majú tu trávnaté a asfaltové ihrisko a ihrisko pre menšie deti so vzorne udržiavanými preliezačkami, domčekmi a hojdačkami.

Lenže, ako nám to potvrdila aj miestna obyvateľka Jana Hinková, ktorá zorganizovala aj podpisovú akciu za záchranu detského ihriska a vyzbierala 200 podpisov, rodičia nevedia, či deti sa na tomto ihrisku budú hrať aj v budúcnosti.

Dozvedeli sa, že páni mesta tak už rozhodli a trávnatá a asfaltová plocha sa zrušia a namiesto nich sa vybudujú tenisové kurty, kde sa budú chodiť relaxovať tí, ktorí na to majú.

„Čo na tom, že na ihriskách pobehovali chlapci a hrali futbal, nohejbal, pozemný hokej a v zime si urobili ľadovú plochu a na nej hrali hokej?! Čo na tom, že sa tam denne vystriedalo oveľa viac detí, ako zo dvadsať majetnejších, ktorí budú navštevovať tenisové kurty!

Zrejme otcovia mesta sú múdri a preto rozhodli tak ako rozhodli. Na obyčajných deťoch na obyčajnom ihrisku nikto nezbohatne. Preto asi treba zrušiť plaváreň, detské ihriská s preliezačkami a hojdačkami, voľné priestranstvá a trávnaté plochy, kde sa hrajú deti. A treba postaviť garáže, či iné lukratívne centrá. Našim deťom ponúkneme suterény na užívanie drog, hracie automaty, nech zažijú nejaké „vzrúšo“, nech fajčia a pijú! Veď my to tak chceme! Nebolo by najlepšie zrušiť deti?“ takto volajú rodičia vo výzve Neberte nám deti, ktorá je súčasťou už spomínanej podpisovej akcie a dostala sa aj do našej redakcie.

Na otázku, ako je to so spomínaným detským ihriskom na Považskej ulici v Trenčíne vedľa bývalého diskontu a či skutočne padne za obeť tenisovým kurtom, nám prednosta mestského úradu Ing. Miroslav Velčko povedal: „Majiteľ blízkej nehnuteľnosti dostal prísľub iba na odpredaj úzkej plochy, aby mal k nej lepší prístup z cesty. A mal opraviť betónový múrik vyskytujúci sa za budovou.“

Podľa toho sa rodičia zrejme vzrušujú zbytočne!

Ale, ako sa hovorí, bez vetríka sa ani lístok nepohne. Len či je toto všetko v súlade s toľko proklamovaným záujmom terajšieho mestského zastupiteľstva - podporovať športovanie detí a zmysluplné trávenie voľného času?

Oľga Kajabová

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 4. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 7. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 8. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 9. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 9 752
 2. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 963
 3. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 460
 4. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 8 176
 5. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 136
 6. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 628
 7. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 562
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 051
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 975
 10. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 6 942
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

ilustračné foto.

Prestížny duel v Častkovciach rozhodli striedajúci hráči.


1 h
Rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne Jozef Habánik.

Detská univerzita Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne bude tento rok zelená.


TASR 8 h

Oproti minulému roku začal zber neskôr.


(tn) a 1 ďalší 10 h
Ilustračné foto

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre celý Trenčiansky kraj výstrahu pred búrkami.


(tn) a 1 ďalší 11 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na mieste nehody zasahoval vrtuľník.


TASR 11 h

Aj keď na Slovensku sú takmer všetky pavúky jedovaté, stepník patrí k tým s prudším jedom. Odborníčka však ubezpečuje, že stretnúť takéhoto pavúka je pomerne vzácne a rovnako vzácne je aj to, žeby človeka uštipol. Pri pohryznutí nedôjde k ohrozeniu života.


11. jún

Auto sa čelne zrazilo s autobusom medzi Pukancom a Uhliskami.


11. jún

Minister povedal, že za istých okolností bude možné čerpať zdroje z plánu obnovy historických verejných budov. Podľa jedného z variantov mala byť pôvodná historická budova zbúraná.


11. jún

Už ste čítali?