u Bílé - Biele Karpaty (ER BBK) koncom minulého týždňa v Trenčíne predseda ER BBK Ing. Jozef Žiška na vernisáži výstavy o spomínanom euroregióne ocenil význam tohto zoskupenia nielen v súčasnosti, no najmä v budúcej Európe. Krátko predstavil jednotlivé pasáže, prezentujúce orgány ER BBK, členov z moravskej i slovenskej strany, poradenstvo, aktivity a projekty realizované v rámci zoskupenia ako aj kultúrne a prírodné zaujímavosti. „Rozdelením republiky sa pohraničné oblasti postupne vyľudnili. Našou úlohou je, popri trvalo udržateľnom rozvoji života a dôrazom napĺňaní ekologických požiadaviek v spomínaných krajinných oblastiach podporiť iný druh zamestnanosti, ktorý osloví ambície tu žijúcich ľudí a najmä pritiahne mladých.“ skonštatoval Ing. Jozef Žiška.
Valné zhromaždenie Euroregiónu Bílé - Biele Karpaty z piatich priorít Programového dokumentu pohraničnej spolupráce na roky 2002 - 2006 si na tri nasledujúce roky vytýčilo za cieľ rozvíjať komplexnú starostlivosť o ľudské zdroje. „V rámci tejto priority ide o vypracovanie spoločného projektu. Tento bude riešiť hospodársku a sociálnu spoluprácu, pripraví dohodou o výmene informácií pôsobiacu proti nelegálnej tzv. čiernej práci, bude sa zaoberať zamestnávaním ohrozených vekových skupín a spracujú sa spoločné opatrenia do roku 2006.“ informovala novinárov na tlačovej besede podpredsedníčka Regiónu Biele Karpaty Dagmar Lišková.
Ďalšou prioritou je rozvoj cestovného ruchu. Ako podpredsedníčka ďalej zdôraznila, že česko-odborný tím ER BBK pre rozvoj cestovného ruchu pri tvorbe spoločných programov a produktov neustále naráža na odlišné chápanie priorít cestovného ruchu predstaviteľmi oboch republík. Na Slovensku majú kompetencie v tejto oblasti rôzne ministerstvá a finančná podpora je viac deklarovaná ako skutočná. Zákon o ochrane životného prostredia vo väčšine oblastí zastavil rozvoj cestovného ruchu, najmä horskú cykloturistiku, vstup na niektoré hrady. V konečnom dôsledku tieto obmedzenia negatívne ovplyvňujú zamestnanosť v konkrétnych oblastiach.
Pre slovensko-českú hranicu sa program Phare CBC skončil jednoročnou podporou v roku 1999. „Preto sa všetky tri euroregióny na spoločnej hranici s Českom musia na programovanie zo štrukturálnych zdrojov pripraviť súbežne s vládnymi inštitúciami, teda, konkrétne na komunitárnu iniciatívu Interreg II. A.“ vysvetľuje Dagmar Lišková, dodávajúc, že ER BBK musí splniť tri kritériá - mať spoločný programový dokument. Tu pripomíname, že z dvanástich euroregiónov takýto dokument majú iba dva a jedným z nich je práve ER BBK.
Ďalej musia mať spoločný manažment, realizačné štruktúry, spoločný sekretariát a účet. V najbližšom čase teda Programovú pracovnú skupinu ER BBK čaká zosúladenie spomínaných priorít a opatrení so spomínanými kritériami, prepracovanie stratégie a najmä presadenie sa kvalitnými projektmi v praxi.
„A to je vari najväčší problém,“ zdôraznila Dagmar Lišková. „Musíme vzdelávaním pripraviť spoločné tímy regionálnych odborníkov, ktorí naučia záujemcov o štrukturálne fondy spracovávať kvalitné projekty. Pripravujeme aj spoluprácu s Trenčianskym samosprávnym krajom, rozvojovými agentúrami, združeniami a spoločenstvami.“
Oľga Kajabová