Trenčín – V Trenčianskom kraji, kde polícia eviduje okolo 300-tisíc vodičov, sa v tomto roku stalo 2 071 dopravných nehôd. Podľa slov Jozefa Kanderku, riaditeľa Krajského dopravného inšpektorátu v Trenčíne, v porovnaní s tým istým obdobím minulého roka ide o nárast o 194 nehôd. O život pri nich prišlo štrnásť ľudí (v okrese Trenčín sedem), z toho päť vodičov osobných motorových vozidiel, traja spolujazdci, jeden vodič motocykla, cyklista a štyria chodci. Pri nehodách sa ťažko zranilo 53 a ľahko 262 ľudí. Na diaľnici sa stalo 82 dopravných nehôd, pri ktorých zahynul jeden človek. „V priemere každá 28 dopravná nehoda je zavinená vplyvom alkoholu,“ listuje v štatistických údajoch J. Kanderka. „Výraznejšie sa to prejavuje u dopravných nehôd za účasti chodca. Tam pod vplyvom alkoholu evidujeme každú piatu nehodu. Veľa razy sa stáva, že pod vplyvom alkoholu jazdia aj cyklisti.“
Trenčiansky kraj má dva najnehodovejšie cestné ťahy medzinárodného významu – cesta 1/61 v smere Bratislava – Žilina, ktorá je čiastočne vedená po diaľničnom úseku v dĺžke 62 kilometrov a cesta 1/50 v smere od Českej republiky do Prievidze. Práve v prievidzskom okrese bol zaevidovaný najväčší nárast dopravných nehôd. „Asi dve tretiny dopravných nehôd vznikajú v obciach (usmrtených tam bolo 13 osôb) a jedna tretina mimo obcí,“ dopĺňa J. Kanderka.
Najväčší podiel (až 50-percent) na vzniku smrteľných dopravných nehôd, má neprispôsobenie rýchlosti v jazde.
Dopravní policajti hlavne v tomto období pred letnou turistickou sezónou venujú pozornosť najmä technickému stavu ciest, stavu dopravného značenia, dopravných zariadení a železničných priecestí. Sledujú sa hlavne uzávierky ciest, obchádzky, rôzne rozkopávky... Najviac zaťažené miesto v súvislosti s vyznačením obchádzok sa nachádza v katastri obce Beluša, kde sa práve dokončuje výstavba diaľničného privádzača. (rs)