malebnú obec v Bánovskej kotline, obec spojenú s chovom koní v slávnom motešickom žrebčíne. Záujemcovia o architektúru a históriu vyhľadávajú obec pre jej kaštieľ a priľahlý park s množstvom vzácnych stromov, ojedinelých i v európskych reláciách.
Obec preslávili viacerí slávni rodáci. Jedným z nich bol významný ovocinár a šľachtiteľ Viktor Buchta, ktorý pôsobil ako profesor v Záhradníckom ústave v Budapešti. Bol zakladateľom a neskôr prednostom Výskumného ústavu ovocinárstva v Bratislave. Vyvinul špeciálnu metódu množenia pre nový druh orechových semenáčov, ktorú si objednalo aj britské ministerstvo poľnohospodárstva. Z Motešíc pochádzal i náboženský spisovateľ Daniel Krman starší, otec barokového spisovateľa a cirkevného hodnostára Daniela Krmana ml., autora cestovného denníka z r. 1708 - 1709 čitateľskej verejnosti známeho pod názvom Itinerarium.
V Motešiciach sa nedávno uskutočnilo slávnostné podujatie pri príležitosti životného jubilea troch významných motešických rodákov. V škole a v kultúrnom dome privítali jubilantov – Blažeja Beláka, Libora Kobydu a Kamila Púčika, ktorých spája nielen rovnaký rok narodenia, spoločné spomienky ale aj úprimné priateľstvo pretrvávajúce z detstva.
Po predstavení jubilantov emotívne zapôsobili na prítomných slová z listu Blažeja Beláka, riaditeľa Národného bibliografického ústavu zo Slovenskej národnej knižnice v Martine, Dr. Miloša Kovačku PhD. Jubilanta predstavil ako vedca, bibliografa, slavistu, literárneho kritika, prekladateľa, spisovateľa, básnika a publicistu a osobitne človeka erudovaného, pracovitého a citlivého. Ako človeka, ktorý skromne ale o to razantnejšie a cieľavedomejšie sa podieľal na tvorivých a koncepčných prácach v inštitúciách, kde počas svojho plodného života pôsobil. Boli to Stredná priemyselná škola banícka v Handlovej, Banský výskumný ústav v Prievidzi, Matica slovenská v Martine, Spolok svätého Vojtecha v Trnave a vyzdvihol jeho podiel v súčasnosti pri budovaní základov Diecéznej knižnice Banskobystrickej diecézy v budove 1. slovenského katolíckeho gymnázia v Kláštore pod Znievom. Blažeja Beláka prirovnal ku “koníkovi hrdému, so zdvihnutou hlavou, ktorý s námahou, no predsa vytiahne – čo ako v potu tváre - pluh hore tou nekonečnou stráňou nášho života” a ako “Dobrého človeka, ktorý vynáša dobré z pokladu svojho srdca!”
Slávnostný ráz podujatia podčiarklo vystúpenie folklórneho súboru Vršatec a slová starostu obce Antona Černického, že podobné stretnutia rodákov sa stanú v Motešiciach, ktoré sú v súčasnosti i sídlom mikroregiónu Machnáč, tradíciou a platformou na prezentáciu aktivít obce a jej obyvateľov.
Mgr. Ľ. Strohnerová