vznik požiarov. Aj preto je v rámci prevencie veľmi dôležité dodržiavanie zákonom stanovených opatrení ako je prednostný zber dozretých obilnín najmä pri železničných tratiach, pozemných komunikáciách a skládkach odpadov. Pokosené obilie či slama sa má ukladať najmenej 30 m od železničnej trate. V tomto priestore, dvadsať metrov od koľajníc, treba vyorať desaťmetrový pás pôdy a odstrániť z neho ľahko sa zapaľujúci suchý porast.
Pri kombajnovom zbere obilia na ploche prevyšujúcej 10 ha musí byť pripravená mobilná cisterna s vodou a traktor s pluhom na okamžité použitie. Poľnohospodárska technika na zber obilia a stohovanie slamy má byť zabezpečená lapačmi iskier, najmenej jedným prenosným hasiacim prístrojom a najmenej 500 l zásobníkom vody na okamžité použitie.
Dostatočné množstvo hasiacich prostriedkov musí byť aj v priestoroch na spracovanie a skladovanie obilia a objemových krmovín. Samozrejmosťou majú byť vyhradené a označené miesta pre fajčiarov vo vzdialenosti najmenej 15 m od horľavých látok a umiestnená nádoba s vodou na odhadzovanie ohorkov. Stroje na zber a spracovanie obilnín treba udržiavať v dobrom technickom stave, odstraňovať z nich ako aj z priestorov kde sú umiestnené nánosy prachu, čím sa zabráni šíreniu ohňa v prípade požiaru.
V tomto čase sa niektoré poľnohospodárske subjekty ale aj občania spálením snažia čo najskôr zbaviť slamy z pokoseného obilia. Preto ich upozorňujeme, že spaľovanie slamy na riadkoch alebo zhrnutej na hromadách, či vypaľovanie strnísk je podľa zákona o ochrane pred požiarmi zakázané! Oheň sa nesmie zakladať na miestach, kde by sa mohol rozšíriť!
Okresné riaditeľstvo HaZZ v Trenčíne občanom a poľnohospodárskym subjektom písomný súhlas na spaľovanie suchých porastov či slamy ani neudelí, pretože sú najčastejšími príčinami požiarov počas žatevných prác a pri zbere a uskladňovaní krmovín. K tomu prirátajme aj zakladanie ohňov v prírode a fajčenie.
Upozorňujeme aj na to, že slama a seno skladované do stohov s objemom do 100 m3 sa musia umiestniť minimálne 20 m od obytného domu alebo hospodárskeho objektu a 10 m od ďalšieho stohu.
V letnom čase je stále aktuálna aj ochrana lesov pred požiarmi, na čo sme upozorňovali už v jarnýcnh mesiacoch. Najnebezpečnejšie sú práve osoby pobývajúce a stanujúce v prírode, ktoré používajú otvorený oheň, odhadzujú sklené fľaše a črepy.
Výstrahou pre občanov nech je šestnásť požiarov v prírode, ktoré príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Trenčíne museli hasiť od 1. do 15. júna. Napríklad požiar v Trenčianskych Miticiach sa rozšíril pri spaľovaní slamy na riadkoch a ostatné požiare spôsobila neopatrnosť a nedbanlivosť ľudí. A to aj napriek neustálemu upozorňovaniu Okresného riditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne.
Stanislav Hladký