e v procese príprav. Podľa uznesenia z mája tohto roku má prednosta Mestského úradu v Trenčíne, v spolupráci s komisiami mestského zastupiteľstva, pripraviť metodiku a podmienky na zlučovanie alebo vyraďovanie škôl do 31. augusta 2003. Materiál sa musí prerokovať v Mestskej školskej rade, vo všetkých komisiách a napokon v mestskom zastupiteľstve.
„Dnes ešte naozaj nevieme, či sa niektorá z jedenástich trenčianskych škôl skutočne bude rušiť,“ povedal nám tlačový tajomník primátora mesta Trenčín Stanislav Bejda: „ako vyjadrenie mesta zatiaľ platí uznesenie č. 62 mestského zastupiteľstva.“
Trenčianske školy 30. júna 2003 dostali zo štátneho rozpočtu 122 miliónov korún, ďalších 21 miliónov im pridelilo mesto.
„Koncepcia by mala zohľadňovať, že školy budú dotované dovtedy, kým sa nenaučia efektívne hospodáriť. O zániku či zlučovaní škôl v súlade s prijatou koncepciou rozhodne nakoniec mestské zastupiteľstvo. V prípade ich redukcie treba zlúčenie alebo vyradenie nahlásiť ministerstvu školstva vždy najneskôr do 30. apríla daného roku, aby mohla byť škola vyradená od 1. septembra.“
Stanislav Bejda zdôraznil úsilie mesta urobiť všetko preto, aby sa školy rušiť nemuseli. Popri tom však v novom školskom roku treba zabezpečiť ich bezchybné prevádzkovanie a kvalitné vyučovanie. „Máme záujem na tom, aby školy fungovali korektne a na vysokej úrovni. Pokiaľ ide o koncepciu školstva, pripravovanú pánom Milanom Samákom, chceme, aby sa o nej vyjadrilo čo najširšie spektrum ľudí. Teraz je už isté, že v najbližšom období sa v Trenčíne žiadna škola rušiť nebude. Netreba preto nikoho zavádzať a vyvolávať vlnu nevôle a podpisových akcií. Už sme mali problémy so školou v Opatovej a s III. základnou školou, o ktorých išli informácie, že sa budú rušiť. Ale o tom v konečnom dôsledku rozhodujú poslanci, ktorí sa spolu s primátorom zaručili, že tieto školy nezrušia.“
Juraj Ondrejčík