Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Zaplnené hľadisko tlieskalo hokejovým hviezdam

V piatok 22. augusta 2003 sa na trenčianskom zimno

m štadióne uskutočnil benefičný hokejový zápas medzi domácou Duklou Trenčín a výberom slovenských hráčov pôsobiacich v kanadsko-americkej profilige, ktorí sa predstavili pod názvom Hviezdy NHL. Pútavé svetelné efekty umocnené vytreskujúcimi ohnivými plameňmi boli predzvesťou pôsobivého príchodu hráčov oboch výberov sprevádzaných mohutným potleskom divákov. Tí do posledného miesta zaplnili kapacitu zimného štadiónu. Trenčania nastúpili na zápas v nových dresoch, hviezdy NHL zase s dresmi, na ktorých sa vynímalo logo Nadácie Miroslava Šatana. Pred samotným začiatkom zápasu mal krátky príhovor aj primátor mesta Trenčín Ing. Juraj Liška, ktorého však prijala hokejová verejnosť v hľadisku piskotom. Primátor sa zhostil úlohy vhodiť slávnostné buly medzi kapitánov oboch výberov - Marcela Hanzala na strane Dukly a Miroslava Šatana z výberu hviezd. Potom už nebránilo nič tomu, aby sa presne o 19.45 začal festival krásnych hokejových momentov a akcií na obidvoch stranách. Keďže išlo o exhibíciu, hokejisti tomu prispôsobili i nasadenie a v zápase jednoznačne prevyšoval útok nad obranou. Už v 38. sekunde sa rútil na domáceho gólmana Petra Přikryla Žigo Pálffy, no český brankár v drese Dukly však doslova čaroval a prvej tretine si pri samostatných únikoch postupne na ňom „vylámali zuby“ i také hviezdy ako Pavol Demitra, Ladislav Nagy, či Marián Hossa. I keď už od začiatku zápasu si obe mužstvá vytvorili niekoľko dobrých gólových príležitostí, skvelí diváci museli čakať na prvý gól až do 7. minúty, keď sa predstavil navrátilec v drese Dukly Martin Opatovský. Hviezdy NHL nečakali s odpoveďou na vedúci gól dlho a už o 18 sekúnd vyrovnal Vladimír Országh. Od tohto momentu sa akoby roztrhlo vrece s gólmi a úspešné zásahy sa striedali na obidvoch stranách. Diváci odmenili potleskom súčasnú slovenskú brankársku jednotku Jána Lašáka, ktorý v 15. minúte ukážkovým, tzv. Hašekovským, spôsobom prekazil radosť domácemu kanonierovi Miroslavovi Kristínovi, ktorému sa v zápase strelecky mimoriadne darilo, keď zaznamenal 5 gólov. V prestávkach medzi jednotlivými tretinami hokejisti z výberu hviezd odovzdali šeky v celkovej hodnote 200-tisíc korún štyrom hokejovým triedam Dukly Trenčín pri 7. ZŠ v Trenčíne. Rovnako 200-tisíc korún venovali piatim zdravotne postihnutým deťom. Tento okamih na pár sekúnd zastavil čas na trenčianskom „zimáku“, diváci dlhým potleskom odmenili gesto Nadácie Miroslava Šatana a mnohým v tejto chvíli okrem sĺz v očiach určite behali i zimomriavky na chrbte pri pohľade na rodičov a ich deti, ktoré nešťastný osud odkázal na doživotnú cudziu pomoc. Zápas sa nakoniec skončil jednogólovým víťazstvom hokejistov z výberu hviezd, podstatnejšie než výsledok však určite bolo zistenie, že diváci zakúpením vstupenky ako aj tombolových lístkov podporili hlavnú myšlienku večera a svojou čiastkou prispeli na benefičné účely. Po zápase nasledovalo po desať trestných strieľaní na každej strane. Pri nich opäť preukázali väčšiu skúsenosť hráči pôsobiaci v NHL a vyhrali ich v pomere 4:2. Pätnásť divákov, ktorí si zakúpili tombolové lístky a mali šťastie pri žrebovaní, dostalo po zápase od hráčov z výberu Hviezdy NHL dresy, v ktorých hokejisti odohrali celý zápas a ktoré im priamo na ľadovej ploche aj odovzdali a podpísali. Na záver piatkového večera ešte vystúpili na štadióne herci z Novej scény a speváci Sisa Sklovská a Pavol Drapák.

FAKTY O ZÁPASE:

Dukla Trenčín - Hviezdy NHL

11:12 (4:3, 4:4, 3:5)

Góly: Kristín 5, Opatovský, Koložváry, Melichárek, Vodička, Kováčik, Janík - Országh, Šatan, Radivojevič a Pálffy po 2, Marián Hossa, Handzuš, Demitra, Nagy. Trestné strieľanie: 2:4 (Mravík, Koložváry - Sekeráš, Marián Hossa, Štrbák, Pálffy), nepremenili (Lezo, Opatovský, Kováčik, Heš, Král, Melichárek, Sivák, Hanzal - Radivojevič, Lintner, Demitra, Nagy, Chára, Šatan). Vylúčení: 0:0. Rozhodoval Lokšík - Bulko, Jung, 6 250 divákov (vypredané).

Dukla Trenčín: Přikryl, Hála - Heš, Janík, Gabriš, Homer, Šmidriak, Meszároš, Hriňa, Bambúch - Hanzal, Lezo, Vodička, Opatovský, Mravík, Kováčik, Melichárek, Kóňa, Král, Koložváry, Kristín, Sivák.

Hviezdy NHL: Lašák, Staňa - Chára, Štrbák, Lintner, Sekeráš, - Marián Hossa, Radivojevič, Marcel Hossa - Pálffy, Šatan, Országh - Demitra, Handzuš, Nagy.