nú cestu na Železničnej stanici v Trenčíne sa zapojili do piatkového výstražného štrajku odborárov. Išlo o celú dopravnú smenu. Počas hodiny ich nečinnosti nevypravili manipulačný nákladný vlak do Bánoviec nad Bebravou, ani repný nákladiak do Trenčianskej Teplej. Tie čakali hodinu v Trenčíne. Ďalšie vlaky Trenčín počas štrajku neprijal, skončili v staniciach, kde sa nachádzali na začiatku štrajku. Trenčianski železničiari boli odhodlaní vlaky zdržať, aj keby boli na ostatných staniciach vypravené. “Štrajkujeme v súvislosti s celkovým zdražovaním, daňovou a dôchodkovou reformou,” povedal odborový predseda železničiarov v Trenčíne Štefan Semančík. “Neviem, či tento štrajk s pánom Dzurindom pohne, ale voľačo sa robiť musí, lebo to zdražovanie nie je v súvislosti s platmi primerané. Zapojenie sa do výstražného štrajku podľa neho nespôsobí železniciam žiadnu stratu. “Aj pri normálnej premávke, bez štrajku, kvôli výlukám meškáme päťdesiat minút,” priznal. Železničná stanica bola počas štrajku poznačená radosťou mladých mužov, ktorí práve skončili základnú vojenskú službu. Tým zmeškané vlaky nerobili žiaden problém. Osobné pokladne aj informácie tu fungovali. Spokojná bola aj študentka Marianna z Novej Dubnice. Aj keď nestihla ani druhú hodinu, štrajku prejavila sympatie.
Autobusová doprava v Trenčíne a okolí fungovala podľa plánu. Jediným prejavom pripojenia sa k štrajku vodičov MHD bola jazda s rozsvietenými svetlami. “Nemôžeme ľudí nechať bez dopravy. Prepravujeme aj takých, ktorí potrebujú do nemocnice,” vysvetlil jeden z vodičov. Počas výstražnej hodiny však v meste jazdilo množstvo MHD spojov aj bez svetiel.
Viac ako štyridsať percent civilných zamestnancov Ozbrojených síl SR štrajkovalo aktívne. Viac ako tristo z nich prácu prerušilo v trenčianskych Leteckých opravovniach. Štrajk podpísalo 404 zo 657 zamestnancov závodu. Na Veliteľstve pozemných síl v Trenčíne sa pracovalo normálne. Civilní zamestnanci OS sa k štrajku pripojili bez záujmu spôsobiť zamestnávateľovi škodu. V Leteckých opravovniach sú pripravení výstražnú hodinu nečinnosti dopracovať v inom termíne. “Vládu treba upozorniť na to, že vývoj tu nie je dobrý. Toto bolo vyjadrenie nesúhlasného názoru občanov s vládou,” informoval nás predseda Odborového zväzu civilných zamestnancov OS SR Marián Lacko. Štrajkujúci zamestnanci LO zhromaždení v jednej z hál si vypočuli jeho prednášku o tom, že dôchodková reforma nie je dobrá. “Ten kto má menšiu priemernú mzdu, bude mať aj menší dôchodok. To či prinesie kapitalizačný pilier úžitok ukáže až čas. Ak bude vývoj taký ako v Poľsku alebo Maďarsku budú dôchodky nižšie. Treba to občanom otvorene povedať. Bolo potrebné o tom hovoriť už dva-tri roky.” Podľa Lacka je nutné upozorniť aj na fakt, že civilná časť ozbrojených síl pripravuje hromadné prepúšťanie. “Päťdesiatroční ľudia po prepustení na budúci rok dostanú 1450 korún, ako keby v živote nepracovali, neodvádzali dane. Keď vláda s Kaníkom presadzuje zásluhovosť a spravodlivosť, nech je to vo všetkom. Ak niekto tridsať rokov odpracoval, nemôže mať rovnakú sociálnu podporu ako ten, čo nikdy nerobil.”
(div)