kom kraji sa stalo skutočnosťou. Ich počet sa od začiatku minulého týždňa zvyšoval a z 25 ich v piatok bolo zatvorených už 12. Predsavzatie Regionálnej lekárnickej komory, že v pondelok by malo byť zatvorených päťdesiat percent lekární a do konca týždňa sa ich počet mal zvýšiť na 21, sa našťastie nenaplnilo. Obyvatelia Nemšovej, Trenčianskej Teplej, Drietomy a Melčíc, ale aj ďalších obcí, využívajúcich služby lekární v týchto obciach, museli za liekmi cestovať do Trenčína, alebo do okolitých okresov.
Lekárne v Ilavskom, Novomestskom a Bánovskom okrese minulý týždeň pokračovali v proteste a nové lieky, s výnimkou vitálnych, neobjednávali.
„V Trenčíne naštartovali protesty skôr, a preto sú pred nami. Tento týždeň ešte nezatvoríme aj preto, že chceme dopredať zásoby liekov v expiračnej lehote,” povedal predseda lekárnickej komory v Ilavskom okrese Miloš Pagáč. Napríklad Sanus v Novom Meste nad Váhom koncom týždňa zatvorili, pretože všetky zásoby liekov vypredali. Niektoré lekárne sa k ostatným pripojili iba morálnou podporou. Ale napríklad lekáreň Valeriána v Bánovciach nad Bebravou lieky aj naďalej objednáva.
Na otázku, či bolo v trenčianskom regióne naozaj nevyhnutné využiť takéto opatrenia, Ľuboš Ferenc, predseda Regionálnej lekárnickej komory v Trenčíne, odpovedal, že ekonomická situácia lekární je vôbec najhoršia od vzniku zdravotných poisťovní: „Úprimne ľutujeme všetkých, aj stálych klientov, ktorí nedostanú potrebný liek v našich lekárňach. Robíme to iba preto, aby ľudia vôbec mohli ešte niekedy v budúcnosti od nás nejaký liek dostať.”
Riaditeľka trenčianskej pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne Beáta Habeková pripustila, že ich záväzky voči lekárňam v posledných mesiacoch narástli. „Dostali sme sa do situácie, keď meškáme s platbami viac ako tri mesiace. Nedá sa však povedať, že by naša poisťovňa neplatila. Platíme každý mesiac. Napríklad, aj v tomto týždni odišlo od nás na účet lekární 28 miliónov korún, čo predstavuje polovicu hodnoty faktúr splatných v apríli. Lekárnici nemôžu tvrdiť, že peniaze nemajú. Tiež nemôžu tvrdiť, že nemajú na úhradu vitálnych a špeciálnych liekov. Tieto prípravky sa fakturujú osobitne a vždy ich uhrádzame v lehote do tridsiatich dní.”
„Peniaze z poisťovní dostávame,” reagoval Ľuboš Ferenc, „ale naše zadĺženie dodávateľom už prekročilo únosnú mieru a tieto finančné prostriedky používame na splácanie starých dlhov. Na objednávanie nových liekov už nemáme. Dodávatelia sú oprávnení penalizovať nás sadzbou 0,1 percenta ale my môžeme penalizovať zdravotné poisťovne iba sadzbou 0,01 percenta.”
Trenčianska pobočka Všeobecnej zdravotnej poisťovne vyplatila lekárňam v regióne za roky 2001, 2002 a tento rok na penalizačných platbách takmer 55 miliónov korún. „Lekárnici majú na penále nárok, ide však o peniaze, ktoré v platobnom systéme chýbajú,” uviedla Habeková.
Väčšina lekární v Trenčíne a okolí je teda zatvorených a lekárnici tvrdia, že ak ich majú otvoriť je nevyhnutné, aby zdravotné poisťovne vyrovnali faktúry za apríl, máj a jún. Oddĺženie lekární prostredníctvom spoločnosti Veriteľ však odmietajú.
Do protestu sa všetky lekárne nezapojili. Majiteľka jednej z nich, ktorá si neželala byť menovaná, uviedla, že si vie predstaviť, čo by jej zatvorená lekáreň pre starých ľudí znamenala: „Často nemajú ani 60 korún, potrebných na cestu do Trenčína. Naozaj nemám svedomie zatvoriť. Zdravotné problémy mám aj ja a bez potrebného lieku by som dnes už nežila!”
Ľuboš Kostelanský