enčíne mienia od mesta žiadať náhradu škody. Mesto im v roku 2000 odpredalo byty i nebytové priestory v dome. Do tohto roku, na základe správcovskej zmluvy s mestom, spravovala tieto priestory spoločnosť Tebys. Tá si na základe sťažnosti jednej z obyvateliek domu dala ešte v roku 1994 vypracovať expertízny posudok na obhliadku bytu. Konštatovalo sa v ňom, že bez používania rôznych chemikálií sa v tomto byte nedá žiť. V priestoroch technického suterénu sa totiž nachádzala 30 mm súvislá vrstva bahna a 50 mm vody. „Nadmerná vlhkosť spôsobuje hnilobné procesy a nepríjemný zápach. Na konštrukciách sa množí drobný hmyz,“ píše sa v posudku vypracovanom expertom Ivanom Hyžom. Predseda spoločenstva vlastníkov bytov Šmidkeho 9 Pavol Jakubík hovorí, že tým to pre Tebys i mesto skončilo. „O existencii tohto posudku sme sa dozvedeli až po odkúpení bytov. Požiadali sme teda o stanovisko Štátny zdravotný ústav,“ tvrdí. Podľa tohto stanoviska z roku 2000 boli v technickom suteréne zistené hrubé hygienické závady, ktoré môžu mať za následok poškodenie zdravia a možnosť šírenia ochorení. Dochádza k šíreniu hmyzu, potkanov a zápachu, píše sa v ňom ďalej.
„Dezolátnemu stavu technického suterénu sa mohlo predísť, keby správca alebo vlastník konal hneď po výsledkoch expertízy v roku 1994. Mesto nám však pri odpredaji tento posudok zatajilo. Teraz sa vyhovára na Tebys, ale ono si s ním malo spraviť poriadok cez správcovskú zmluvu svojho majetku,“ myslí si Jakubík. Tlačový tajomník Mestského úradu v Trenčíne Tibor Hlobeň sa kritike, že mesto novým majiteľom bytov zamlčalo expertízny posudok, bráni. „Je to špekulácia. Nájomcovia podpísali kúpnu zmluvu. Svojím dobrovoľným podpisom odsúhlasili aj bod IV. kúpnej zmluvy, kde sa doslova píše: Kupujúci vyhlasuje, že je oboznámený so stavom bytu a domu, ich stav mu je dobre známy a byt, vrátane spoluvlastníckeho podielu na spoločných častiach a spoločných zariadeniach domu, v tomto stave kupuje,“ cituje Hlobeň.
Obyvatelia Šmidkeho 9 si v týchto dňoch, na základe dezolátneho stavu technického suterénu, dali vypracovať statický posudok. Statik Marián Bachar, ktorý na ňom pracuje, hovorí: „Dlhodobé pôsobenie vody spôsobuje koróziu konštrukcie. Stav je havarijný. Odchádzajú izolácie, inštalácie v týchto priestoroch sa nedajú používať.“ Podľa Tibora Hlobeňa chce mesto situáciu riešiť. „Mesto Trenčín na rok 2004 vyčlenilo vo svojom rozpočte čiastku 5,4 milióna korún na prvú etapu odvodnenia Juhu. Teda aj Šmidkeho ulice,“ dodáva.
Michal Piško