ti, aká v minulom roku sprevádzala pád časti opevnenia Trenčianskeho hradu, došlo pred dvoma týždňami k rozsiahlej deštrukcii jedného z našich po architektonickej stránke najhodnotnejších hradov - Uhrovca. Ako päťposchodový činžiak vysoké nárožie vežovitého predbránia, ktorým sa na Uhrovci vstupuje do horného hradu, sa s hrmotom zrútilo do ticha Strážovských vrchov. Zosunutiu stodeväťdesiatich ton eróziou narušeného muriva nedokázala zabrániť ani v minulom roku nainštalovaná drevená podporná konštrukcia, ani ako tiahla slúžiace oceľové laná. Na ničivú cestu hradným úbočím sa mohutná kamenná lavína nevydala iba vďaka priamo pod predbráním sa nachádzajúcemu múru južného paláca, ktorý za zadržanie veľkej časti deštrukcie zaplatil krutú daň. Ostal síce stáť, no je výrazne poškodený, vydutý smerom do svahu a plný vertikálnych statických trhlín. Renesančné pieskové články okien v tomto múre sú rozlámané, provizórny vchod do hradu je zavalený a vplyvom otrasov sa zrútil sa povestný samostatne sa týčiaci renesančný komín. Jeden z blokov spadnutého muriva skončil až v južnej bašte. V čase havárie sa na hrade našťastie nikto nenachádzal.
K smutnej udalosti na Uhrovci došlo aj napriek úsiliu skupiny nadšencov z Nadácie pre záchranu kultúrneho dedičstva, ktorá sa už niekoľko rokov snaží o fyzickú záchranu hradu. Ruinu im na tridsať rokov prenajal Biskupský úrad v Nitre, ktorý ju získal v rámci reštitúcií. Práve vysoká miera zachovanosti hradu, ktorý sa vďaka svojej odľahlej polohe na západnom úpätí Strážovských vrchov v minulosti vyhol ničivým nájazdom, predurčuje túto nesmierne cennú pamiatku k záchrane pre budúce generácie. Na Uhrovci sa zachovali dve románske veže, rozsiahly renesančný palác, delové bašty, hradby a dve brány s priekopou. Najcennejšou časťou hradu je stará románska kaplnka, ktorá patrí k najstarším takýmto stavbám na území bývalého Uhorska. Členovia nadácie v predchádzajúcich rokoch realizovali stavebno-historický prieskum hradu, spolu s tímom odborníkov začali s monitoringom skalného podložia a staticky narušených častí hradu. Po ukončení prípravnej etapy – vyčistení hradu od sute, sa rozbehli práce na statickom zaistení hradu. Nadácii sa v minulom roku podarilo získať od súkromnej britskej spoločnosti viac ako švormiliónový príspevok na konzerváciu hradu. „Vedeli sme, že predbránie je najohrozenejšou časťou komplexu,“ tvrdí predstaviteľ nadácie Peter Horanský. Preto jej členovia už v minulom roku začali s odstraňovaním havarijného stavu. Pohyb zdravého muriva štyroch podlaží predbránia po narušenej prízemnej časti však v poslednom roku začal prudko akcelerovať. Naplno sa prejavilo stopäťdesiatročné chátranie hradu, ktorý v roku 1948 pri požiari prišiel o zastrešenie. „Dúfali sme, že predbránie zimu prečká, na tento rok sme už mali naplánovanú injektáž a preškárovanie narušeného muriva. Žiaľ, stalo sa to, čo sa stalo...,“ smutne konštatuje Horanský.
Nadáciu čaká neveselé jarné upratovanie. Prvoradou snahou bude najprv staticky zabezpečiť zvyšky predbránia, pretože havarijná situácia stále trvá. Najvhodnejším celkovým riešením situácie sa javí opätovné vymurovanie celého nárožia. Umožňuje to detailná meračská a fotografická dokumentácia, ktorá bola predtým, našťastie, urobená. Boj o záchranu tejto, ale i iných našich pamiatok, ktorý zanietení dobrovoľníci vedú často úplne na okraji záujmu kompetentých štátnych orgánov pokračuje.
Ľuboš Kostelanský