znižujúci počet žiakov sa stávajú veľmi dôležitými faktormi nútiacimi mestá a obce zavádzať racionalizačné opatrenia v sieti škôl a školských zariadení. Patrí sem najmä ich nepopulárne zlučovanie alebo rušenie. Tomuto kroku sa nevyhla ani Myjava. Po zhodnotení reálnej situácie, preskúmaní potrieb a normatívov na nasledujúci školský rok oddelenie školstva, kultúry, mládeže a športu mestského úradu vypracovalo návrh na racionalizáciu v sieti škôl a školských zariadení. Po prerokovaní s riaditeľmi a pracovníkmi v školstve a mestskej rade primátor Pavel Halabrín zvolal na 6. apríla mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva. Ako v úvodnom slove zdôvodnil, v nových ekonomických podmienkach nebude možné prevádzkovať tri úplne organizované základné školy. Preto na ich racionalizáciu bolo predložených viacero návrhov. Okrem prihliadania na kvalitu budov, ktorá je v podstate vo všetkých prípadoch rovnaká - teda nie najlepšia, poslanci rozoberali najmä kapacitu školských budov, ich priestorové kvality, dostupnosť pre žiakov, hovorili o počte žiakov v jednotlivých triedach, ale aj o zachovaní školských jedální a klubov. Niektorí pripomínali, že sa neuvažuje o možnosti prevádzkovania súkromnej, najmä cirkevnej školy, veď budovu ZŠ na Jablonskej ulici pred šesťdesiatimi rokmi postavili evanjelici. Podľa primátora však na mestskom úrade ešte nebol nikto s návrhom na ich zriadenie. Po viacerých pripomienkach nakoniec poslanci väčšinou hlasov odsúhlasili presťahovanie ZŠ z Jablonskej ulice do ZŠ na Viestovej ulici a ponechanie ZŠ na Štúrovej ulici.
Ďalším orieškom na rozlúsknutie boli racionalizačné opatrenia v piatich materských školách. Návrh na presťahovanie všetkých MŠ do budovy ZŠ na Jablonskej ulici väčšina poslancov odmietla ako nevyhovujúce. Spomenuli častú možnosť úrazov, nevhodné priestory pre deti v predškolskom veku, vysoké schody, nevyhovujúce hygienické podmienky. Rovnako za nevhodné považovali sťahovanie materských škôl do priestorov fungujúcich základných škôl, kde by sa žiaci miešali s deťmi predškolského veku a nákladné by bolo aj prebudovanie vonkajšieho prostredia pre pobyt menších detí. Napokon poslanci odsúhlasili zachovanie MŠ na Bradáčovej ulici, MŠ na Ulici SNP a MŠ Hoštáky, kde môže byť umiestnená aj špeciálna trieda.
Základná umelecká škola má vybudované priestory v kultúrnom dome, kde majú podľa primátora Pavla Halabrína vytvorené dobré podmienky na existenciu, a preto sa o zmenách v tomto prípade uvažovať nebude.
Oľga Kajabová