chne bomba,“ oznámil v stredu 21. apríla o ôsmej hodine a trinástej minúte doposiaľ neznámy páchateľ z verejného telefónneho automatu na sekretariát Stredného odborného učilišťa strojárskeho a elektrotechnického v Dubnici nad Váhom. „Podľa môjho odhadu mohol mať šestnásť až sedemnásť rokov a zrejme mal niečo pred ústami, pretože jeho hlas znel šušlavo,“ povedala pre naše noviny sekretárka učilišťa Monika Meresová, ktorá telefonát prijala. O skutočnosti ihneď informovala riaditeľa školy a políciu, ktorá sa na miesto dostavila aj spolu s tímom špecialistov pyrotechnikov. Tí nariadili okamžite vyprázdniť celú budovu a následne vykonali v objekte dôslednú prehliadku, našťastie s negatívnym výsledkom - nenašli žiadnu výbušninu ani iný podozrivý predmet. Objekt bol však aj napriek tomu až do uplynutia pätnástich minút od inkriminovanej trinástej hodiny vyprázdnený a policajná hliadka prísne strážila vstup do budovy.
„Našťastie bolo pekné počasie, a tak sme študentov po štvrtej vyučovacej hodine, kedy prišli pyrotechnici, poslali aj spolu s učiteľmi na vychádzku,“ opísal situáciu zástupca učilišťa Ján Pšenák, ktorý zároveň uviedol, že v prípade ich školy sa podobná vec stala už tretí raz, naposledy pred dvoma rokmi. Pretože bol aj v tomto prípade oprávnený predpoklad, že ide iba o planý poplach, vedenie školy nechcelo uvoľniť žiakov z vyučovania a plánovalo po prehliadke budovy pokračovať v riadnom vyučovaní. Nakoľko však vstup do budovy nebol z bezpečnostných dôvodov do štvrť na dve možný, museli žiaci opäť pokračovať v prechádzke a domov mohli ísť až poobede. „V každom prípade urobíme náhradu vyučovania v popoludňajších hodinách, presne podľa rozvrhu z toho dňa,“ informoval zástupca Ján Pšenák, podľa ktorého im ide najmä o to, aby ten, kto sa na účet celej školy takto zabavil, nemal pocit, že dosiahol svoje.
Aj z toho je zrejmé, že popri pedagógoch a ostatných zamestnancoch školy nechvália zatiaľ neznámeho „hrdinu“ ani samotní žiaci. Podľa jedného z nich, Martina Peťovského, bol ten, kto to spravil, maximálne hlúpy a na svoj čin môže v prípade, že ho vypátrajú, strašne doplatiť. „Bola to úplne zbytočná vec. Niekto sa chcel možno iba uliať zo školy, a to je dnes dvadsať korún u doktorky, ktorej je úplne jedno, či vám ospravedlnenku dá alebo nie. Navyše polícia musela vykonať zásah, ktorý stál určite nemalé peniaze.“ Podľa informácií z krajského riaditeľstva Policajného zboru vyšetrovanie začaté vo veci trestného stíhania neznámeho páchateľa pre trestný čin šírenia poplašnej správy v súčasnosti stále pokračuje.
Ľuboš Kostelanský