dodnes hrdí silnou skupinou neprofesionálnych výtvarníkov. Práve títo ľudia s paletou, štetcom, resp. dlátom a iným výtvarným „riadom“ do 23. mája prezentujú žánrovo i tematicky atraktívne hodnotné umelecké diela počas Výtvarného spektra, ktoré je umiestnené v historických priestoroch delovej bašty Trenčianskeho hradu.
Už tridsať rokov sa usiluje o verejnú propagáciu amatérskych výtvarníkov z Trenčianskeho regiónu Jarka Tichá, odborná pracovníčka Trenčianskeho osvetového strediska: „Do Výtvarného spektra sa prihlásilo takmer sedemdesiat autorov s vyše tristo výtvarnými prácami. Zaujímavo riešené práce i umelecké diela vyberala štvorčlenná odborná porota – traja Jozefovia - Vydrnák, Švikruha a Jelenák a Igor Meško, všetko renomovaní trenčianski výtvarníci,“ konštatovala. „Súťažné podujatie Trenčianskeho kraja sme v spolupráci s Trenčianskym samosprávnym krajom a Trenčianskym múzeom pripravili po ôsmy raz. Hodnotiaca odborná komisia vybrala takmer 160 olejomalieb, grafík, plastík, kombinovanej techniky, rezbárskych diel, klasických výtvarných prác a pod. od 63 autorov. Najstaršími prezentujúcimi výtvarníkmi sú 85-ročný Peter Zúbek z Dubničky pri Bánovciach nad Bebravou a o sedem rokov mladší Zdeno Malík (78) z Partizánskeho.“
V štruktúre kolekcie diel odborná i laická verejnosť nachádza netradičné, vlastné vyjadrovacie prostriedky prezentovaných prác. Vychádzajú z tvorivej dielne ľudí, ktorí v sebe nosia zázračné teleso výtvarného talentu – Petra Šoltóa z Prievidze, Tatiany Tóthovej z Košarísk, ako aj známeho rezbára s autentickými prácami Jaroslava Velčického z Uhrovca, ktorý napriek svojmu handicapu dokazuje s dlátom majstrovský fortieľ. Z mladších – talentovaných amatérskych umelcov možno spomenúť Markétu Gregorovú z Dubnice nad Váhom, Trenčanku Veroniku Markovičovú, ale aj amatérskeho sklárskeho výtvarníka Ľubomíra Košiana z Červeňan a domáceho neprofesionálneho umelca Jána Nedorosta.
Alexander Cibula