m do Európskej únie, hovorili v utorok na seminári zameranom na pripravenosť regiónu na vstup SR do EÚ veľvyslanci Španielska a Veľkej Británie. „Keď sme vstupovali v roku 1986 do zväzku krajín EÚ, dosahoval náš priemerný ročný hrubý domáci produkt v prepočte na jedného obyvateľa iba 70 percent priemeru EÚ, dnes je to už 87 percent,“ povedal vo svojom vystúpení veľvyslanec Španielska J. E. Alfonso Diez Torres, podľa ktorého jeho krajina stále rastie rýchlejšie ako celok EÚ. „Keď môžem sumarizovať našu skúsenosť, bola a je to pre nás ohromná príležitosť a výzva. Nepochybne bude aj pre Slovensko znamenať modernizáciu a ďalší rozvoj.“
Podľa šarmantnej Carolyn Jayne Davidson, ktorá v úvode svojho prejavu nezabudla zagratulovať Trenčínu k majstrovskému titulu v hokeji, prinieslo členstvo v EÚ aj pre Veľkú Britániu mnoho pozitívneho napriek tomu, že práve táto krajina je vnímaná ako najsilnejší kritik v mnohých oblastiach života spoločenstva. „Slovensko nebude zelenšie za týždeň, ani Británia nebola, ale naše pláže sú teraz oveľa čistejšie, ako keď sme v roku 1973 vstupovali do EÚ.“ Podľa britskej veľvyslankyne nadchádzajúce členstvo v únii prináša Slovensku výhody už dlhšiu dobu: „Automobilka Hyundai by u vás nepochybne nebola, keby Slovensko nemalo vyhliadku členstva v EÚ.“
Pred auditóriom kongresovej sály Hotela Tatra, ktoré organizátori z Trenčianskej regionálnej komory SOPK zaplnili manažérmi najúspešnejších podnikov regiónu a predstaviteľmi akademickej obce, vystúpil aj riaditeľ kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Azelio Fulmini. Prítomných v skratke oboznámil s štruktúrou a činnosťou Európskeho parlamentu, Európskej komisie a rady ministrov. O nadchádzajúcich voľbách europoslancov okrem iného povedal: „Ide o to, aby vám vaši zástupcovia v európskom parlamente uľahčili čeliť výzvam EÚ.“
Ľuboš Kostelanský