Rodičia sa musia o koronavíruse s deťmi rozprávať, nesmú ale vyvolať paniku, hovorí klinický psychológ

Podľa Tomáša Divékyho sa fyzická izolácia ľudí nemôže rovnať psychickej izolácií. Rozprávajte sa, četujte, telefonujte, radí.

Klinický psychológ a psychoterapeut Tomáš Divéky.Klinický psychológ a psychoterapeut Tomáš Divéky. (Zdroj: archív T.D.)

Všetky texty o novom koronavíruse budú na MYregiony.sk odomknuté a prístupné pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

Šírenie nového koronavírusu, nárast počtu nakazených i domáca karanténa predstavujú pre mnohých veľkú záťaž na psychiku. Ako sa môžu ľudia vnútorne obrniť voči nepríjemnej realite a udržať si pozitívne myslenie počas ťažkých dní? Aj na to nám odpovedal klinický psychológ a psychoterapeut Tomáš Divéky.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenia vlády primäli mnohých zamestnávateľov nechať doma svojich zamestnancov. Voľno majú aj deti a študenti. Ako sa majú ľudia vyrovnať tejto novej situácii?

Rodiny zostali izolované od iných rodín, svojich známych, priateľov a niektorí ľudia aj od kolegov. Fyzická izolácia sa však nesmie rovnať psychickej izolácii. Aj v rámci karanténnych opatrení by sme sa mali pokúsiť využiť všetky možné telekomunikačné prostriedky, ako sú napríklad sociálne siete, či aplikácie na četovanie. Ľudia sa nesmú uzavrieť do seba samých. Nemusia sa báť hovoriť o svojich pocitoch, prípadných obavách, strachu. K vyhýbaniu sa psychickej izolácii patrí tiež možnosť zdieľať s druhými zážitky bežného dňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohé rodiny sú zrazu spolu, a na dlhší čas, čo sa za normálnych okolností nestáva často. Môže takáto situácia ‘rozlietané‘ rodiny stmeliť?

SkryťVypnúť reklamu

Bude to veľmi individuálne, ale skôr ich to môže stmeliť, ako rozdeliť. Dôvod je taký, že ich spojenie zapríčinil spoločný menovateľ, ktorým je hrozba nákazy. Rodiny majú hlavnú, spoločnú tému debát. Tento čas môžu využiť na to, aby boli spolu viac a aby zdieľali svoje pocity. Aby sa rozprávali o predstavách o tom, čo bude. Rodinní príslušníci by sa nemali báť plánovať, aj keď je pravdou, že ťažko povedať, čo bude zajtra. Stmeľujúce by pre rodiny mal byť konkrétny, vytýčený plán. Nielen v rámci pozitívnych vecí, ale aj tých negatívnych. Napríklad – čo budeme robiť, ak budú opatrenia štátu ešte reštriktívnejšie? Čo urobíme, pokiaľ sa niekto z našich blízkych nakazí? Dôležité je zároveň čas v rodine využiť na to, aby sme sa jeden o druhého zaujímali viac ako doteraz.

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia by mali vážnosť situácie vysvetliť aj svojim deťom.

Určite. Deti musia vedieť o tom, čo sa deje vonku, a to najmä tie staršie. Základ je vysvetliť im, prečo sú zrazu mama, otec a súrodenci spolu doma a prečo teraz nemusia chodiť do školy a škôlky. Je dôležité, aby rodičia dávkovali informácie v zrozumiteľnej miere, aby v deťoch nevyvolali paniku.

Ľudstvo sa s podobne nebezpečnou vírusovou hrozbou nestretlo asi sto rokov. Aké zmeny v ľudskom správaní môže takáto udalosť priniesť?

V prvom rade odhalí charaktery každého z nás. Odhalí, či sme humanisti a či sme schopní byť voči druhým slušní a ohľaduplní. Do značnej miery odhalí aj to, ako by sme sa správali v čase, kedy by nás postihla ešte horšia nákaza, ako je tá súčasná. Už teraz koronavírus rozlišuje ľudí na tých, ktorí prijali pravidlá a opatrenia a postavili sa im čelom, a na tých, ktorý sú nezodpovední k sebe, aj k svojmu okoliu. Nemyslím si však, že ľudstvo bude opatrnejšie. Rovnako si nemyslím, že si zrazu každý na svete povie: odteraz nebudem robiť toto alebo nebudem jesť tamto. Svet sa postupne vráti do starých koľají a na súčasné obdobie sa bude len spomínať.

Už teraz však niektorí klamú o mieste svojho uplynulého pobytu.

Niektorí si uvedomujú, že to, čo robia, robia pre svoju budúcnosť. Iní zas nie. Ak sa teraz poniektorí správajú nezodpovedne, nedokážu hovoriť pravdu, či nedokážu byť istý čas zatvorený doma, niečo je u nich zle. Každý by si mal spraviť vnútornú inventúru morálnych zásad. Odopretie si niektorých túžob či potrieb musí zvíťaziť nad ich aktuálnym uspokojením. Pozerajme sa pred seba a povedzme si – chvíľku vyčkám a v budúcnosti si to vynahradím.

V klbku negatív vyplývajúcich z rozširovania nákazy je možné nájsť pozitívum v podobe snahy ľudí o väčšiu hygienu. Nie u každého Slováka je zvykom pravidelne si umývať ruky, či si ich pred konzumáciou jedla vonku vydezinfikovať antibakteriálnym gélom. Myslíte si, že ľudia začnú viac dbať aj na tento aspekt?

Uvidíme, ako k tomu pristúpia. Z optimistickejšieho pohľadu verím, že mnohých to môže v hygiene posunúť, a to nielen v osobnej, ale aj hygiene domácnosti, či čo sa týka zásob dezinfekčných prostriedkov. Ľudia si možno vytvoria nové vzorce správania v rodine, nové návyky a začnú na to dbať. Nevieme však, či a ako dlho im to vydrží. Pamäťová stopa ľudí je ale veľmi krátka. Aj keď v súčasnosti prežívame ťažké časy a veci sú na spadnutie, rokmi ľudia začnú zabúdať. Preto je dôležité o rizikách, hrozbách a dôsledkoch hovoriť s deťmi, ako s budúcimi nositeľmi múdrosti a informácií. Musíme im vštepovať napríklad aj to, prečo je dôležité si často umývať ruky. Apeloval by som preto na učiteľov, aby po návrate detí do škôl udržiavali hygienické povedomie, aby o tom na školách rozprávali. Deti by medzi spolužiakmi mohli prezradiť či a ako sa zmenili ich hygienické návyky počas uzatvorenia školských zariadení.

Ako vnímajú súčasný stav pacienti s psychickými ochoreniami? Myslíte, že ich v ambulanciách po upokojení situácie bude pribúdať?

Pacienti psychickými ochoreniami vnímajú aktuálny stav veľmi citlivo a mnoho z nich môže prežívať rádovo ťažšie pocity neistoty, ako ľudia, ktorí sú psychicky zdraví. Ako rizikových vnímam pacientov, ktorí trpia rôznymi formami bludov, ďalej pacientov s depresiou a pacientov s obsedantne - kompulzívnou poruchou, najmä tých, ktorí majú strach celkovo z nákazy, aj mimo prítomnosti koronavírusu. Či po ústupe koronavírusu viac ľudí vyhľadá psychologickú alebo psychiatrickú pomoc zrejme asi najviac ukáže čas a celkovo následky, s ktorými sa v krajine budeme musieť vyrovnať. Určite si viem predstaviť, že téma a dopady koronavírusu môžu v budúcnosti rezonovať v niektorých ľuďoch tak, že vyhľadajú psychologickú pomoc. Myslím si, že je potrebné zobrať do úvahy, v prípade veľmi nepriaznivého priebehu nákazy, že bude možno aj v nemocniciach potrebné vytvoriť linky psychologickej pomoci, kde budú môcť psychológovia poskytovať aspoň krízovú intervenciu alebo podpornú terapiu.

Aké odporúčania môžete dať ľuďom, na ktorých dopadá váha informácií, aby si aj v neľahkých časoch udržali zdravú a pozitívnu myseľ?

Predovšetkým robiť maximum čo sa dá v zmysle ochranných opatrení. Myslím si, že aktuálne je potrebné pristúpiť k životu racionálne a pragmaticky, predstava raz bude dobre, by teraz mala ustúpiť skôr tomu, čo všetko robím pre ochranu seba aj druhých, ako môžem byť prípadne nápomocný, tak ako to vidíme na skvelom príklade pomoci seniorom zo strany mladých ľudí. Práve uvedomenie si, že sa snažíme pre svoje zdravie a zdravie nielen svojich blízkych, ale aj ľudí okolo nás robiť maximum čo môžeme, nám môže pomôcť zachovať si zdravý náhľad na to, čo sa deje okolo nás a snáď tieto náročné časy prežiť.

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 843
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 605
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 099
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 948
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 140
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 911
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 383
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 111
  1. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  2. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  3. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  4. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  5. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  6. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  7. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  8. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 1.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 028
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 79 533
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 311
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 395
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 580
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 633
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 368
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 904
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Mohyla Milana R. Štefánika.

Prímestská časť Brezovej pod Bradlom Periská sa vo štvrtok zaradí medzi významné lesnícke miesta na Slovensku.


TASR
Na snímke študent sa učí ovládať robota v laboratóriu robotiky, 16. apríla 2024 v Strednej priemyselnej škole Stará Turá. Škola zaoberajúca sa automatizáciou a robotikou získala do laboratória robotiky vďaka projektu IROP a sponzorom štyroch profesionálnych ABB robotov určených na výučbu žiakov.

Nachádza sa v Starej Turej.


TASR
Na snímke vodiči jazdia po zrekonštruovanej ceste č. II/581 pred mestom Stará Turá v okrese Nové Mesto nad Váhom vo štvrtok 18. apríla 2024.

Celková dĺžka zrekonštruovaného úseku je 14 kilometrov.


TASR
Ilustračná fotografia.

Samospráva Bánoviec nad Bebravou opäť pripravila v rámci jarnej údržby bezplatný odvoz orezaných konárov a lístia z územia mesta.


TASR
  1. Věra Tepličková: Ak Huliak hulí, je to celkom normálne, ak hulí do črepníka...
  2. Lucia Nicholsonová: List rastlinke, do ktorej sa vyfajčil Huliak
  3. Ján Šeďo: "Krásne" tričko v E-shope za príspevok na muníciu pre Ukrajinu.
  4. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 2..
  5. Marek Mačuha: O dôchodcoch bez emócií
  6. Viktor Pamula: Súdna rada bez predsedu
  7. Marek Strapko: Ja mám základné vzdelanie!!!
  8. Irena Šimuneková: Červená studňa –Paradajs - Tanád – Ottergrund - Červená studňa časť 1.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 028
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 79 533
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 311
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 395
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 580
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 633
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 18 368
  8. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom 11 904
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu