Mengeleho dievča – príbeh ženy, ktorá prežila zvrátené pokusy nacistických lekárov

Presne 75 rokov od odchodu prvého transportu zo Slovenska do koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz je najčítanejšou knihou v Trenčíne Mengeleho dievča.

Veronika Homolová Tóthová, autorka knihy Mengeleho dievča.Veronika Homolová Tóthová, autorka knihy Mengeleho dievča. (Zdroj: MARTIN ŠIMOVEC)

TRENČÍN. 25. marca 1942 bol zo železničnej stanice v Poprade vypravený prvý vlak s 999 mladými ženami do koncentračného tábora Auschwitz.

Už onedlho nasledovali ďalšie deportácie z bratislavskej Patrónky, Žiliny, Serede a z Novák. Práve v období spomienky na začiatok tohto tragického výročia je najčítanejšou knihou v Trenčíne a jeho okolí kniha Mengeleho dievča.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Autorka a televízna reportérka Veronika Homolová Tóthová v nej približuje osudy Violy Fischerovej, jej rodiny a spoluväzenkýň. Osudy ženy, ktorá zažila pokusy zvrátenédo lekára Mengeleho a jeho kolegov, prežila štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla počas pochodu smrti.

SkryťVypnúť reklamu

Veronika Homolová Tóthová križuje s knihou v náručí celé Slovensko a približuje čitateľom tragické cesty ľudí, ktorých osud spojil navždy s holokaustom. Zo spomienok Violy Fischerovej napísla neuveriteľne silný, dojímavý a zároveň krutý príbeh, ktorý by sa mal stať povinným čítaním.

Pri príprave knihy spolu plakali

Napriek tomu, že Viola Fischerová pri každej spomienke na svoje mesiace prežité v koncentračných táboroch trpela, rozhodla sa prerozprávať príbeh svoj a jej blízkych autorke knihy Veronike Homolovej Tóthovej.

Pri nahrávaní reportážneho textu obe ženy mnohokrát svorne plakali. Veronika musela niekoľkokrát rozpísané myšlienky zastaviť. Iba ťažko zvládala počúvať, čo nositeľka tragických spomienok prežila na vlastnej koži.

„Do koncentračného tábora sa pani Fischerová dostala, keď mala 22 rokov. Jej život v Lučenci bol predtým krásny. Žila v ňom šťastne aj so svojimi rodičmi i bratmi,“ začala rozprávanie autorka knihy, ktorá sa téme holokaustu venuje desať rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Viola Fischerová si dodnes na každý deň v zajatí spomína, akoby sa stal pred týždňom. „Nedokáže na tie chvíle zabudnúť ani v podvedomí, žije tým doteraz. Nežije sa jej s tými myšlienkami vôbec ľahko. Ja verím, že sa už nikdy nič také nezopakuje.
Najťažšie bolo počúvať a písať o osudoch detí v koncentračných táboroch,“ potvrdila autorka. Tá za pani Violou vycestovala do Prahy, kde bývalá väzenkyňa štyroch koncentračných táborov dnes žije, mnohokrát.

Netušila, kam ju vezú

Protižidovská nálada bola veľmi zlá. V mestách po celom Slovensku viseli už pred deportáciami Židov nenávistné plagáty. „Múry boli oblepené nápismi Toto je Žid, je zlý, nespolčujte sa s ním. Mnohí ľudia tomu uverili,“ varovala autorka knihy. Mnohé zo žien si pred nástupom do vagónov mysleli, že sú skutočne odvážané na práce do Nemecka. Ani Viola Fischerová pri nástupe do dobytčieho vagóna netušila, kam smeruje.

SkryťVypnúť reklamu

„Nikto im nepovedal, kam idú a čo ich čaká. Celý transport bol založený na tom, aby boli ľudia dezorientovaní. I keď sa dal transport uskutočniť v mnohých prípadoch za jeden deň, trval niekedy aj tri-štyri dni. Nacisti chceli, aby ľudia boli hladní, smädní, špinaví, zúfalí a aby nekládli odpor,“ pokračovala autorka.

Chceli, aby po príchode na rampu v koncentračnom tábore a po rozdeľovacom reve na ženy a mužov prebehlo všetko bez „problémov“.Deportovaných ľudí zlomili nacisti mnohokrát už vo vagónoch. Práve po nasadnutí do dobytčích vagónov začali viacerí v nehumánnych podmienkach tušiť, že na avizované práce nejdú. Že ich čaká niečo tragické. Žiaľ, nemýlili sa.

Doktor Clauberg obetiam vstrekoval kyselinu

Pre Violu Fischerovú bolo najväčším víťazstvom nad nacistami narodenie jej dvoch detí po skončení vojny. „Hoci sa zúčastnila sterilizačných pokusov a vyzeralo to tak, že deti nikdy nebude môcť mať, narodili sa jej dcéry Vierka a Helenka. Pani Fischerová mi vždy hovorila, že nacistov tak porazila hneď dvakrát,“ pokračovala Veronika Homolová Tóthová.

Doktor Mengele sa stal symbolom neľudských zverstiev pri pokusoch s väzňami v koncentračnom tábore Auschwitz. Nebol však jediný, ktorý sa so životmi ľudí pohrával pri pseudolekárskych pokusoch.

Na Viole Fischerovej robil pokusy tím, ktorý zastrešoval nemecký doktor medicíny Carl Clauberg. Jeho laboratórium sa nachádzalo v bloku 10, v ktorom hľadal lacný a jednoduchý spôsob sterilizácie žien. Svojim obetiam často do pohlavných orgánov vstrekoval kyselinu bez anestetika. Mnohé ženy zomreli priamo počas experimentov.

„Pritom Clauberg bol pred vojnou vyhľadávaným gynekológom a liečil všetky manželky nacistických pohlavárov. V tábore bol schopný bez umŕtvenia vyberať stovkám žien maternicu alebo vaječníky,“ potvrdila reportérka.

Lekári robili pokusy na ľuďoch

Počas existencie tábora Auschwitz pri meste Osvienčim sa v ňom vystriedalo 120 lekárov. Viacerí z nich realizovali pokusy na väzňoch. Ďalšou z beštií v ľudskej koži bol v rokoch 1942 – 1945 na pôde tábora Auschwitz doktor Eduard Wirths.

„Ten organizoval pokusy formou používania röntgenových lúčov. Ožiaril ženy i mužov v oblasti genitálií. Pri zvýšenej dávke sa počas jeho pokusov ľudia rozpadali doslova zaživa. Po silnom ožiarení sa im rozpadala koža a vnútorné orgány,“ prízvukovala.

Viola Fischerová sa s Josefom Mengelem stretla priamo hneď pri prvej selekcii po vystúpení z vlaku na rampe. Jej stretnutia s ním boli potom pravidelné. Do osobného kontaktu sa však dostávala viac s členmi jeho zvráteného tímu. „V roku 1944 Mengele robil už iba „čerešničky“ na torte a vyberal si realizovať otrasné pokusy a zákroky, ktoré by mimo vojnových čias nemohol nikdy uskutočniť,“ podotkla Homolová Tóthová.

Pani Fischerová sa na miesta koncentračných táborov po skončení vojny nikdy nevrátila. Pre ňu koncentračné tábory dnes už v reálnom svete neexistujú a nájsť silu vrátiť sa na miesta svojich najstrašnejších životných chvíľ nedokáže.

Prečítajte si tiež: Naftali Fürst. Chlapec, ktorý prežil nacistické továrne na smrť Čítajte 

Deťom povedali iba to nevyhnutné

Po krutostiam, ktoré Viola Fischerová v koncentračných táboroch prežila, jej návrat do rodného Lučenca bol veľmi trpký. „Celé mesto jej i ostatným Židom dalo najavo, že je tam nevítaná. Mnohí jej povedali, že v koncentračnom tábore mala skapať. Nič im nevrátili z toho, čo im pred vojnou patrilo, nič im ani nevyplatili,“ podotkla Veronika Homolová Tóthová.

Napriek tomu sa Fischerovci do Lučenca chceli vrátiť, stále ho považovali za svoje srdcu najbližšie mesto. Aj tak im ešte v 80. rokoch boli ľudia schopní vykričať do tváre, že sú Židia a nemajú v meste čo robiť a robia zlú krv. Napriek tomu pani Fischerová celé manželstvo prežila v Lučenci. Až po smrti manžela sa pred desiatimi rokmi definitívne odsťahovala do Prahy za svojou dcérou.

„Svojim deťom vyrozprávali manželia len to nevyhnutné. To, čo potrebovali vedieť, aby ich to neprekvapilo, ak by im to povedal niekto cudzí. Dcéra Vierka vie až po prečítaní knihy pochopiť svoju mamu, prečo sa o ňu tak strašne bála. A prečo boli pre ňu niektoré veci také podstatné, čo možno iné mamy ani neriešili,“ vysvetlila spisovateľka.

Prečítajte si tiež: Názvy slovenských obcí symbolizujú vyvraždenie židovských komunít Čítajte 

Osudy, na ktoré nesmieme zabudnúť

Viola Fischerová na vlastnej koži okúsila najkrutejšie nacistické koncentračné tábory. Auschwitz-Birkenau, Buchenwald i Ravensbrück.

Napriek tomu sa za silnú osobnosť nepovažuje. Posledným, štvrtým táborom sa pre ňu stal pracovný tábor Neustadt bei Coburg pri fabrike Siemens, kde opravovala poškodené káble privezené z frontu.

„Prežila väzenia s najväčšou krutosťou a hladom, ktoré si dnes človek nedokáže ani predstaviť. Jedine v poslednom tábore spávala na slamníku a dostávala stravu. V prvých troch táboroch spávala na zemi a jedávala vyvarené šupy zo zemiakov i zhnité konské mäso,“ povedala autorka knihy.

Tú najviac šokovali kresby v detskom baraku. Deti v nich túžili v mysli chodiť do školy, maľovali chlapcov s aktovkou a s deťmi hrajúce sa mamy. „V táboroch boli deti úplne samy, opustené, bez rodičov,“ povzdychla si autorka knihy na záver. Kniha, ktorú by si mali všetci ľudia prečítať, dokumentuje obludné ponižovanie ľudských bytostí a mapuje množstvo tragických spomienok, ktoré by nikdy nemali upadnúť do zabudnutia.

Prečítajte si tiež: Chudobná babička zachránila život štvorročnej Mirky Krausovej Čítajte 

Najčítanejšie na My Trenčín

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 18 357
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 936
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 958
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 462
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 431
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 944
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 504
  1. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  2. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  3. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  5. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  6. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  7. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  8. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 448
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 461
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 746
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Trenčín - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Trenčín

Futbal v Lubine minimálne pre túto sezónu končí.

Cez leto slávili „postup“. Na jeseň nezískali ani bod a na jar sa z VIII. ligy Juh odhlasujú.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


Súbežná jazda retro autobusov a električky počas 110. výročie jej prevádzky na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice.

Na historickú železničnú trať medzi Trenčianskymi Teplicami a Trenčianskou Teplou vyrazí v nedeľu na tradičnú príležitostnú jazdu veľkonočná električka.


TASR
  1. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  2. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  3. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  4. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  5. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  6. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  7. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  8. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 448
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 659
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 461
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 746
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 380
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 352
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu